Özcan Aladağ

Makama oturan temsili öğrenciler konusu


Özcan Aladağ
25 Nisan 2017 Salı 08:46

23 Nisan ve 19 Mayıs Bayramlarında adettendir, çocuklar ve gençler makam sahibi yöneticilerin makamlarını bir günlüğüne de olsa işgal ederler ve kendi dünyalarına göre o anı değerlendirip temsili olarak Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Valilik ve Belediye Başkanlığı yaparlar.

Yıllardır bu konu gündeme geldiğinde hep söylemişimdir ve bu konuyu da yazıma konu etmişimdir. Temsili olarak o makama oturmak üzere seçilen çocuklarımızı ve gençlerimizi şehir merkezindeki okullardan, bilmem kimin çocuğunu bilerek ya da bilmeyerek seçip getirip oturtmayın demişimdir. 23 Nisan dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanının makamına uygun görülen çocuğun bir bürokratın çocuğu olmasını eleştirdiğimiz gibi, ilimizdeki Vali ve Belediye Başkanları makamına da seçilmiş çocukların yerine sıradan bir okulun sıradan bir öğrencisini getirip oturtun demişimdir.

Bizim sesimizi kim duyar? İnanın bana, kimse duymaz… Hoca bildiğini okuyor. Bu Milli Eğitim var ya, bir âlem ya… Adamlar bildiklerini okurlar. Adana Valimizin makamına Feke’nin Süphandere Okulu’ndan bir çocuğu getirip oturtun bakalım o çocuk sizlerden neler talep edecek?

Diyeceksiniz ki Feke’nin Süphandere, Kozan’ın Ergenuşağı Köyü’ndeki çocukları da Feke Kaymakamı ile Kozan Kaymakamı getirip makamına oturtsun! Bunu da söyleyebilirsiniz. İşte oradaki Kaymakamlar da tıpkı Adana’daki Valilik Makamına çocuğun seçilmesi gibi şehir merkezinden çocukları seçerek aynı uygulamayı orada da sürdürüyorlar.

Temsili de olsa bir saatliğine o makama oturtulan çocuklar yine söylüyorum torpilli çocuklar! Okullarında günler öncesinden seçilerek belirlenen çocuklara belirli sözler ezberletiliyor, istekler de dişe dokunmayacak türden seçilerek adet yerini bulsun cinsinden bir temsili makam işgali söz konusu oluyor. Bizim eleştirdiğimiz ve olmasını istediğimiz konuda bir sakınca var mı? Yoksa yanlış mı düşünüyoruz? Sayın Cumhurbaşkanının makamına oturan çocuk Elazığ’ın bir köyünden gelen ve hayatında Ankara’yı görmemiş bir çocuk olsa ne olur? Dünyanın sonu mu olur?

Kaldı ki Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine bıraksanız bu temsili çocukların seçimine böyle karar verir. Ülke genelinde de olması gereken budur diyerek hatta bu geleneği başlatır. Belki sesimizi duyar ve bundan sonra temsili öğrencilerin seçiminde titiz olunması konusunda bir gelenek başlatır. Tüm yetkililerden bu hassasiyeti de hasetsen bekliyoruz.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık