Özcan Aladağ

MİLLİ EĞİTİM BAKANIMIZA AÇIK ÇAĞRI VE MUHAKKİK KRİZİ!


Özcan Aladağ
3 Nisan 2017 Pazartesi 09:14

Adana’da yapılan sınavlardaki Milli Eğitim Personellerinin görevlendirilmesinde hakkaniyet ölçülerine dayanılmadan, insanların kayırılarak ve sistemin de arkasından dolaşılarak yanlış uygulamaların yapıldığını bu köşeden dile getiren bir gazeteciyim.

Benim iddialarım aslında Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde herkesin bildiği ama dile getiremediği iddialardı. Torpil mekanizmasının işlediğini dile getirip bu konuda Adana Valimiz Sayın Mahmut Demirtaş Beyden de yardım talebinde bulunmuştuk. Kendileri talimat vererek gerekli ilgi ve alakayı gösterip soruşturma açılmasını sağladı. Teşekkür ediyorum bu duyarlılığı için Sayın Valimize.

Açılan soruşturma kapsamında muhakkik olarak isimler tayin edildi. Bu isimlerden birisi de Teftiş Kurulu’nda Müfettiş olan Fazlı Demir Bey. Fazlı Demir Bey, konuyla ilgili benimde bilgilerimi almak için harekete geçti.

Geçti geçmesine de nasıl geçti onu izah edeyim öncelikle. Ve ardında da Sayın Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz Beye de bir çağrımızın olacağını peşinen belirteyim.

Müfettiş Fazlı Demir Beyle telefonla konuştuk. Müfettiş Bey, benim ifademi alacağını belirterek beni bir okula davet etti.

Tepki gösterip ‘benim ifademi alacak değilsiniz. Benim bilgime başvuracaksınız. Kaldı ki ben ifade verecek, suçlu pozisyonunda bir insan değilim. Söyleyeceklerimi zaten gazetede dile getirmişim. Ayrıntıları da istiyor iseniz buyurun sizi gazetemizde misafir edeyim’ dedim. Israrla okula davet edilmenin de bir anlamının olmadığını, ben bakanlıkta görevli olan bir memur olmadığımı ve ifade alma üslubunun da doğru olmadığını belirtti.

Bu konuda ikna olan Müfettiş Fazlı Demir Bey, gazeteye gelerek bilgime başvurmayı kabul ederek telefonu kapattı. Bir dakika sonra tekrar arayarak beraberindeki diğer müfettiş arkadaşın bunu kabul etmediğini, benim ertesi gün evden çıkmadan önce kendilerini aramam gerektiğini, eve yakın bir yerde buluşarak (artık bu kahvehane mi olur bilemem, nerede buluşacak isek) orada görüşmemiz gerektiğini söyledi. Ben de buna itiraz ederek evde, sokakta, eve yakın yerde bilgi paylaşmayacağımı söylemeye çalışır iken çokbilmiş Müfettiş Fazlı Demir telefonu yüzüme kapattı.

Bu nezaketsizliği Adana Teftiş Kurulu Başkanı olan Ersan Yaskeçeli’ye ulaşarak anlattım. Ersan Yaskeçeli beni dinleyerek gereğini yapacağını belirtti.

Bu müfettiş ile aramda geçen diyalogdu.

Gelelim şimdi konumuzun özüne, bu müfettiş arkadaş veya arkadaşların yapacağı soruşturmanın ne kadar sağlıklı olacağına varın siz karar verin.

Benim konuyla ilgili izah edeceğim, ayrıntısını aktaracağım konulardan bilgi sahibi olmak istemeyen çokbilmiş müfettiş kardeşimiz ne yazık ki mahrum oldu. Bu soruşturmanın sağlıklı yürümeyeceğini peşinen söylemek istiyorum. Ben okuldaki öğretmen değilim ve teftiş geçirmiyorum. Önce bunun bir idrakine varsınlar. Aynı dairenin yani milli eğitimin personelleri milli eğimdeki yanlışlıkları gazeteci yazdı diye soruşturup açığa çıkaracaklar!

Bu da ayrı bir muamma.

Çok da önem arz etmiyor. Ben buradan Sayın Milli Eğitim Bakanımız ve Adana Valimiz ile İl Milli Eğitim Müdürümüze bir çağrıda bulunmak istiyorum.

Şu teftiş kurulunuzu lütfen bir gözden geçirin.

Konuyla ilgili söyleyeceklerimi Milli Eğitim Bakanlığı’na, BİMER’e ve tüm yetkililere iletmem gerekiyor ise onu da iletirim. Bundan beis duymam.

Ve bu arada bu memur görevlendirilmelerindeki yanlışlıkları da kısmet olur ise inşallah yarın gazetemizde yine bu köşemde dile getirip benimle caddede, sokakta, kahvehanede buluşmak isteyen müfettiş beyi de yormadan alıp dosyasına koyması adına ona kolaylık da sağlarım!

Bence bu muhakkikleri acilen değiştirsinler!

Evet, Sayın Bakanım. Adana’da bir haksızlık ve adaletsizlik var. Bunu da tüm Milli Eğitim camiası biliyor.

Bunu da yazmak yarın için bana düşüyor. Ak Parti Hükümeti’nin bunca güzel çalışmalarını böyle personeller ayaklar altına düşürüyor. Bu konuyu sizlere arz etmek istedim.

Adana Milli Eğitim görevlendirilmelerinde neler yaşanıyor? Sorusunun yanıtını yarın bu köşe yazımda tüm kamuoyuna açıklayacağım. Müfettiş Fazlı Demir Beyde benimle görüşmeyebilir ama bu ifadeleri dosyasına alarak, katarak bakalım nasıl bir rapor tanzim edecek onu da merak ediyorum.

Yarın buluşmak dileğiyle.

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık