ÖMER ALPDOĞAN

Ocaklara bir yenisi eklendi


ÖMER ALPDOĞAN
8 Nisan 2017 Cumartesi 06:17

Eskiden ideolojik ve siyasi gençlik örgütlenmelerinde Ülkücüler dışındakiler "dernek" adını tercih ederdi.. Ülkücüler ise dernek yerine "OCAK" adını yeğlerlerdi..

Zorunlu isim değişikliklerinde, Ülkücü Gençlik Derneği, Ülkü Yolu Derneği, Büyük Ülkü Derneği, Genç Ülkücüler Teşkilatı adını aldıklarında hep "Ocak" diye bahsederlerdi.. Ülkücülerin "Ocak" hassasiyetini bilenler, 12 Eylül sonrası devrin tek adamı Turgut Özal'ın desteğiyle "Türk Kültür Ocakları'nı kurunca, darbe döneminde dernekten ağzı yanan Ülkücüler "Bizim Ocak" adlı dergi etrafında toplanmışlardı..

Bir bakıma Özal'a ve yandaşlarına, sizin ocağınız bizim değil, bizim ocağımız ayrı mesajı vermişlerdi.. Gün döndü, devran değişti.. Artık özellikle "sağ" görüşlü yapılanmalarda "Ocak" tercih edilir oldu.. Ak Ocaklar… Osmanlı Ocakları.. Yesevi Ocakları.. Hepsi de, "Ocak" geleneğinden gelen siyasi yapılar yerine islamcı yapılardan gelen kuruluşlar.. Tamamı bugünkü iktidara yakın yapılar..

"Milliyetçi" kanatta da Ülkü Ocakları artık tek "Ocak" değil... Yeni yeni ocaklar var.. Turan Ocakları.. Töre Ocakları… İlteriş Ocakları.. Şaman Ocakları… Bu saydıklarım da Türk Milliyetçisi ama, MHP ve Ülkü Ocakları ile ilgisi bulunmayan ocaklar.. Bir çoğu yeni kurulan Türk Milliyetçisi idaolojisine sahip değişik partileri destekliyor.. Bu ocaklara bir yenisi eklendi.. En son "Ocak"ın adı İstiklal Ocakları… İstiklal Ocakları, geçtiğimiz yıl kurulan ve siyasi hayata merhaba diyen son Türk Milliyetçiliği ideolojisini benimsemiş parti olan Büyük Türkiye Partisi'nin gençlik yapılanması.. İstiklal Ocakları, daha bir kaç gün önce, Büyük Türkiye Partisi'nin gençlik hareketi olarak Türk toplum hayatında yerini aldı..

Büyük Türkiye Partisi içinde olumlu karşılanmasına rağmen, bazı Türk Milliyetçilerinden de eleştiri aldı bu yeni ocak.. Kimi, "Ocak" kurulmasını MHP'ye benzeme çabaları olarak yorumlayıp eleştirdi.. Kimi, Türk Milliyetçisi bir parti olarak Türkçe bir ad yerine arapça "İstiklal" denmesini tenkit etti.. MHP'ye benzeme çabası gibi görenler açısından bilemem ama, Türkçe bir ad istiyenler bana da çok haklılar gibi geliyor.. Öyle ya, Türk Milliyetçisi bir partinin tüm yapıları Türkçe ad taşımalı… Arapça ad Türk Miliyetçilerini bozar.. Başta sevgili arkadaşımız Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Belgütay Özdemir olmak üzere Büyük Türkiye Partisi'nin üst kademesinin, şu "İstiklak Ocakları" adını bir daha düşünmeleri, Türkçe bir ad bulmaları Türk Milliyetçiliği açısından çok doğru olacaktır…

*

İlçe belediyeleri neden yok?

Portakal Çiçeği Karnavalı'nın tanıtım toplantısı yapıldı… Özel kurumlar dışında, karnavalın resmi destekçileri Adana Valiliği, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Seyhan Belediyesi... Tanıtım toplantısında, konuşmacıların arkasına asılan afişten bu durumu da net olarak anlıyoruz..

5 yıl önce bir hayalin peşinden giderek başlatılan Portakal Çiçeği Karnavalı, 5 yıl gibi kısa sürede halkla bütünleşmeyi başardı… Altın Koza giderek halktan kopuk, emekli sinemacıların ağırlandığı nostalji günlerine dönüşürken, Portakal Çiçeği capcanlı havasıyla, dipdiri ruhuyla Adana halkını sarıp sarmaladı… Halkla bütünleşen bu karnavala, Adana'daki tüm kurumların sahip çıkması gerekiyordu..

Ancak, görülen o ki, bütün yük Adana Valiliği, Büyükşehir ve Seyhan belediyelerinde.. İnsan, sormadan edemiyor.. AK Partili Yüreğir Belediyesi nerede?… MHP'li Sarıçam Belediyesi neden yok? CHP'li Çukurova Belediyesi niye organizede yok? Gelecek yıl ve sonraki yıllarda, bütün belediyelerimizi halkla bütünleşen karnavala destek vermesini bekliyoruz…

*

Küreksiz'in acı günü

ASKİ eski Genel Müdürü Abdulkadir Küreksiz'in eşi ebedi aleme göçtü… Merhume, bugün saat 11.00'de kabasakal Mezarlığında defnedilecek.. Cenaze evi, Güzelyalı mahallesi 81188 Sokak Tören Apt/Sefa Özler Anadolu Lisesi yanı… Abdulkadır Küreksiz'in telefonu ise, 05324165806. Hanımefendiye'de Tanrı'dan rahmet, Abdulkadir Küreksiz'e başsağlığı diliyorum..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık