Özcan Aladağ

OKUYUCUDAN KARALAR’A ÇAĞRI


Özcan Aladağ
18 Şubat 2020 Salı 05:23

Bir okuyucum dün Zeydan Karalar Beye hitaben şikâyetlerini dile getiren bir yazıyı kaleme alarak benimle paylaştı.

Başkan Karalar’ın dikkatini çekmek amacıyla yazdığı bu metinde 3 küçük hatadan söz etti ve düzeltilmesini rica etti.

Okuyucumuzun ifadeleri aynen şöyle.

“Kendisine oy veren kesim genellikle fakir halk kesimidir. Metrom ve otobüs kullanan bu insanlar emin ellerde değiller. Çalışma saatleri düzensiz. 153’teki elemanlar “sorun değil bir saat sonra gelir” diyorlar. Sorun değil denmez, kusura bakmayın denilir. Mesai saatleri Türkiye’de 8 de başlar 17’de sona erer. 116 hattında 3 kez rastladım. Hafta içi ve hafta sonu tarifesi uygulanmaz, zırt pırt kart güncellemesi olmaz. Şoförler muhakkak eğitime tabi tutulmalıdır.

153 nolu şikâyeti arıyorsunuz. Önce kaydı almamak adına kırk takla atıyorlar. Daha sonra yalvar yakar biz size döneriz cevabı ile sallıyorlar. Yapılan şikâyetler belediyeye yapılan şikâyetlerdir oradaki görevlilere yapılan değil. ASKİ’de yine sabah şu numarayı arayın diyerek işi geçiştiriyorlar. Vatandaş bastan savılıyor.

Kasım ayındaki su indirim sözü de önemli. Boşuna Zeydan Başkan şunu yaptık bunu yaptık diyerek övünmesin. Vatandaş gördüğüne ve yaşadığına inanır. Ağlayarak belediye başkanlığı yapılmaz. Gözden geçirsin yönetim şeklini. Sayılı günler çabuk geçer. “

Kısacası okuyucumun özetlediği konular bunlar. Elbette bu kent nüfus itibariyle 2,5 milyona hitap eden bir şehir. Olumsuzluklar elbette yaşanabilir. Önemli olan sorunlara müdahil olmadaki kararlılık ve sorunu çözme yeteneğidir.

Halkın isteklerine kulak tıkamamak gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs işletmesinin elden geçirilmesi gerçekten zaruri hale geldi. Karar alanlar ile uygulayanlar arasındaki bu kopukluğun giderilmesi gerekir. Bu şikâyetlere ben de kendi adıma katılıyorum.

Su fiyatlarının aşağıya çekilmesi kararı halkta karşılık bulmamış gibi. Gelen faturaların yüksekliği nedeniyle indirimi bu insanlar fark edemez duruma gelmişler.

Büyükşehir Belediyesi’nin il sınırlarının oldukça geniş bir alana hitap eden nitelikte olmasından kaynaklı acil hizmetler dışındaki rutin hizmetler de insanların gözüne pek gözükmüyor. Burası da ayrı bir gerçek.

Halkın memnuniyetine dayalı bir iradenin acilen tesis edilmesi, halktan gelen geri dönüşün dikkatle değerlendirmeye alınması, aciliyet sırasına göre de hizmetlerin kısa zamanda hayata geçirilmesi gerekiyor.

Yurttaştaki algının da tesisi önemli bu arada. Bu yönetim kademesindeki isimlerden kaynaklı aksaklıkların da bir yıldır çözülememiş olması ayrı bir sorun.

Sayın Karalar’ın revize yönünde acil talimatlarına ihtiyaç var. Bunu bu vesile ile de hatırlatmış olalım.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık