FATMA GÜNEY LAÇİN

Olayı Unut, Dersi Tut


FATMA GÜNEY LAÇİN
15 Mayıs 2019 Çarşamba 08:45

Özellikle yogayla ilgilenenlere Dalai Lama’nın bu sözü tanıdık gelecektir. Yoga felsefesine göre uzak durmamız gereken davranışlardan birisi de ‘biriktirmemek’tir. Bir koç olarak hemen bu kelimenin bendeki olumlu karşılığına bakıyorum. Benim için ‘sadeleşmek’ bunun yerine olması gerekeni karşılıyor. Siz de kendinize sorun lütfen. ‘Biriktirmemek yerine hangi davranışın gelmesini istiyorsun?’ Senin cevabın belki de farklı olacaktır.

Yoga felsefesinde de  ‘biriktirmemek’ ile kastedilen kullanmadığımız artık ihtiyaç duymadığımız eşyaları bırakabilmenin yanında geçmişte yaşadığımız pişmanlıkları, kızgınlığı ve öfkeyi geride bırakabilmek. Bir önceki yazımda bunu başarabilmenin öyle kolay olmadığından bahsetmiştim.

Bu hafta sonu katıldığım bir eğitimde bunlardan kurtulmanın bir yöntemi olduğunu öğrendim; denedim ve oldukça rahatladım. Sizlerle de paylaşmak istiyorum. Denemeye sizde 10 üzerinden 5 seviyesinde stres yaratan bir durumla başlayabilirsiniz. Başardıkça seviyeyi artırabilirsiniz.

Bu çalışmada ilk önce zihin ekranlarınızı açmanız gerekiyor. Bunun için ayakta durun ve tam karşınızda bir noktaya odaklanın. Açın zihninizdeki televizyonunuzu ve rahatsız olduğunuz o durumu getirin ekrana. Şimdi başlatın videoyu; izlerken kendinizi nerde görüyorsunuz, olayın içinde mi? Hangi duyguları yaşıyorsunuz ve bu duygular tam olarak bedeninizde nerede hissedin bakalım.  Sonra lütfen kendinizi o görüntünün içerisinden çekin; olaya biraz daha dışarıdan bakın, biraz daha uzaklaşın, hatta tepeden kuşbakışı da bakabilirsiniz. Şu soruları sorun kendinize. Şimdi nasıl hissediyorsun? Nasıl bir sen görüyorsun orada? Bu olayın bu şekilde değil de senin istediğin şekilde gerçekleşmesi için sen kendi kontrolünde neleri daha farklı yapabilirsin? Geçmişte yaşanan bu olaydan hangi dersleri çıkarıyorsun gelecekte tekrarlanmaması adına? Şimdi al o dersleri cebine koy güzelce. İzlediğin görüntüyü uzaklaştır kendinden, gittikçe uzaklaşsın, uzaklaşsın ve siyah bir noktaya dönüşsün; sonra tutup at o noktayı uzayın karanlık boşlularına. (Sen görüntüyü neye benzeterek uzaklaştırırsın orası da senin hayal gücüne kalmış)

Rahatlama hissettin mi bedeninde? Şimdi az önceki görüntüyü tekrar zihin ekranında oynatmayı dene. Kesinlikle o görüntüye tekrar ulaşamayacaksın. Bunu lütfen dene, tek başına zorlanıyorsan bir arkadaşından destek alabilirsin uygulama konusunda.

Yaşadığımız olaylardan almamız gereken dersi fark etmediğimizden ve bu olumsuzlukları sürekli kendimizde tuttuğumuzdan dolayı benzer olayları tekrar ve tekrar yaşamımıza çekiyor ve bu döngüden bir türlü kurtulamıyoruz.

Dalai Lama’nın da söylediği gibi yaşamımızda olumlu olmayan ve bir amaca hizmet etmeyen tüm düşünce ve duyguları bırakmaya; daha iyi ve güzel olana yer açmaya niyet edelim.

Sevgilerimle,


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık