ÖMER ALPDOĞAN

Olgunlaşma’dan güzel bir etkinlik daha


ÖMER ALPDOĞAN
20 Nisan 2017 Perşembe 08:43

Birbirinden güzel etkinliklere imza atan Adana Olgunlaşma Enstitüsü yarın bir muhteşem etkinliğe daha imza atacak.. Geçmişte de başarılı işlere imza atan Olgunlaşma Enstitüsü, Meral Altınkaya’nın müdürlüğünde mükemmel performans sergiliyor.

Yakın zamanda düzenlediği defileler, yayınladığı kitaplar, sadece Olgunlaşma Enstitüsü’nün değil, Adana’nın yüzakı çalışmalar.. Şimdi, Meral Altınkaya Hanımefendinin liderliğindeki Olgunlaşma Enstitüsü, 41. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında yine farklı ve güzel bir etkinlik gerçekleştiriyor..

“Çukurova’nın Nadide Çiçekleri Ve Kültür Hazineleri Kıyafet Sunumu” adlı etkinlik yarın saat 19.00’da 75. Yıl Sanat Galerisi’nde yapılacak.. Kaçırılmayacak bir sunum.. Fırsatım olursa mutlaka izleyeceğim…

x

Pote bir savaşın içine mi gidecek?

Adana Demirspor taraftarının sevgilisi sahaların kralı Pote, sezon sonunda Demirsporumuza ve Adana’ya veda ediyor.. Yanlış anlaşılmasın Türkiye’de bir başka takıma gitmiyor.. İddialara göre, Güney Kıbrıs’a geri dönüyor.. İddianın sahibi sporun nabzını en iyi tutan haber portallarından biri olan Ajansspor..

Ajansspor’a göre, MickaelPote, hafta içerisinde Lefkoşa’da Güney Kıbrıs 1. Lig takımlarından APOEL Nicosia kulübünü yetkilileriye görüşüp anlaşmaya vardı.. 600 bin Euro karşılığı APOEL Nicosia ile ön protokol imzaladı.. Pote, Adana Demirspor’a Güney Kıbrıs 1. Ligindeki bir diğer Lefkoşa takımı olan “OmoniaNicosia” takımından gelmişti.. OMONİA’dan gelip APOEL’e geri dönerse, Kral Pota büyük bir ihtimalle kendini spor dünyasının en sert savaşının içinde bulacak...

Zaten birbirine düşmanlıkm boyutunda husumet besleyen Apoel ve Omonio taraftarlarının arasındaki düşmanlığı istemeden daha da körükleyecek.. Gelelim, bu konudaki gerekçeme... Kral Pote’ningelidği takım ile gideceği takım arasında, bizim Adana’da Demirspor ile Adanaspor arasındaki rekabetten daha sert, hatta düşmanlık boyutunda bir rekabet var.. ApoelNicosia, milliyetçi yapısı öne çıkan bir takım.. Yunan iç savaşı, 1948 yılında Apoel’in bölünmesine neden olmuş..

Apoel’in sol görüşlü atletleri bu tarihte kulüpten ayrılıp,OmoniaNicosia kulübünü kurmuşlar.. APOEL Nicosialı sporcular, bölünmeden sonraki yıllarda, 1955-1959 yıllarında adını Türklere yönelik saldırılar ile duyuran, 1974’de gerçekleştirdiği darbeyle Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahalesine neden olan EOKA’ya katılmışlar.. Bugün bile, APOEL ile OMONİO takımları geçmişte olduğu birbirlerinin en büyük rakibi durumundalar.. İki takımın taraftarları birbirine karşı düşmanlık besliyor..

Pote işte böyle bir düşmanlığın içine gidiyor.. Apoel’in eski, Omonio’nun yeni futbolcusu olarak iki takım taraftarının düşmanlığına benzin dökmüş olmaz.. Ne de olsa Pote kralımız… Gittiği yerde de Adana’daki gibi sevilmesini, el üstünde tutulmasının isterim…

 

x

Güven’den iki farklı karar

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, tertemiz giden bir referandumu çamura batırdı.. AK Parti’nin hazırladığı tasarıyla 2010 yılında yürürlüğe giren kanunla, her ne sebeple olursa olsun mühürsüz oyların iptal edileceği hükmünü yok saydı.. Kanunu sandığa atıp, mühürsüz oyların ancak dışarıdan getirildiği kanıtlanması halinde geçersiz olacağı gibi absürd bir kara verdi..

Referandumu meşru zemini dışına çıkardı.. Dünyanın şüpheyle baktığı karar yaptı.. Oysa, aynı Sadi Güven, 2014 yılında sadece bir mühürsüz oy için seçim yenileme kararı vermişti… Önce olayı hatırlayalım: Yıl: 2014 Yerel seçimler.. Yer Bingöl..

AK Parti sonuca itiraz etti.. Sandıklar tam üç kez sayıldı.. Sonuç değişmedi.. Sonunda YSK ve Sadi Güven, bir mühürsüz oy nedeniyle seçimi iptal etti.. Seçimi tekrarlattı.. Yıl: 2017 Anayasa Değişikliği referandumu.. Aynı Sadi Güven sayısını açıklamadığı, muhalefete göre 2 milyon 500 bin oyu mühürsüz olmasına rağmen geçerli kabul etti.. Garabetin bir yönü de, bu referandumda, yurtdışı oylarda, mühürsüz oyların bir bölümünün yine Sadi Güven tarafından geçersiz sayılması..

Aynı Sadi Güven’in, yurt dışından gelen bir kısım mühürsüz oyları geçerli kabul etti... Şimdi Sadi Güven’e sormak lazım.. 2014’de mühürsüz bir oy yüzünden seçim yeniletirken, 2017’de sayısın açıklayamadığın oyu geçeli kabul ettin? Hadi onu da geçtik.. Referandumda, yurt içinde mühürsüz oylar geçerli derken, yurt dışındaki mühürsüz oyların bir kısmını neden geçersiz kabul edip iptal ettin?


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık