Şehmus Baysal

ÖNCE YOKTU ŞİMDİ NEREDEN ÇIKTI?


Şehmus Baysal
23 Ocak 2017 Pazartesi 22:14

Adana’da elektrik ve su paralarını tahsil eden PTT, Aralık 2016’ya kadar tahsil ettiği faturalardan bir lira tahsilât ücreti almıyordu.

Dolayısıyla vatandaşlar su paralarını kendilerine en yakın PTT şubelerine yatırabiliyorlardı.
Lakin ne oldu bilinmiyor ama Aralık 2016’dan sonra sadece su faturalarının tahsilâtında 1 lira ek tahsilât ücreti alınırken, elektrik faturalarından alınmamaya başlandı.

Bu kez vatandaş parasını PTT ile değil, ASKİ’nin kendi tahsilât merkezlerine yatırmak zorunda kaldılar

ASKİ, bu konuda bir açıklama yaparak ‘paranızı bizim tahsilât merkezlerine yatırır iseniz 1 lira ödemezsiniz. PTT’nin aldığı parayla bizim alakamız yok’ açıklamasında bulundu.

Elbette ASKİ’nin kasasına girmiyor bu para. Bunu biz de biliyoruz ve anlıyoruz. Asıl anlaşılmayan konu, Aralık 2016’ya kadar para tahsilât ücreti almayan PTT’nin neden o tarihten sonra para tahsil etmek istediğidir. Yani elektrik ücretinin ödemesinde bu sorun yaşanmaz iken ASKİ ile hangi anlaşma yapıldı veya hangi anlaşmadan vazgeçildi ki para tahsilâtı önceden yapılmaz iken o tarihten sonra yapılmaya başlanıldı?

Kanımca yapılan anlaşmanın içeriği değişti. Bu konuda da ASKİ yeterli bir açıklama yapmamış. Yani biz para almıyoruz diyerek konuyu böyle açıklama ihtiyacı duymuş.
İşin özünde bu konuda açıklama yapılır iken bu ifadenin de netleşmesi gerekiyordu.

ASKİ, Aralık 2016’daki ASKİ…

PTT, yine aynı PTT…

Demek ki anlaşmanın şekli ve içeriği değişmiş ve PTT bu nedenle para tahsil etmek yoluna başvurmuş.

ASKİ’nin yapacağı kamuoyu duyurusunda bence eksiklik var. Ben olsaydım kendi adıma böyle bir açıklama yapar iken PTT’nin bu payı önceden almaz iken bugün almaya başlamasının gerekçesini de izah eden bir açıklama yapardım.
Ortada mağdur olan vatandaş oluyor.

Düşünün ki mahallesinde ASKİ tahsilât bürosu yok insanların. Veya var ise uzak. En yakın postaneye yatırmak zorunda. Bunu da düşünerek anlaşmanın içeriğinde biraz iyileştirme yapılabilirdi.

Elektrik idaresiyle ilgili bakın bu çelişki yaşanmıyor. Bilemiyorum ama PTT, elektrik idaresinden yüzde olarak belirli bir komisyon mu alıyor ki, vatandaşların faturalarının tahsilinde ek ücret talep etmiyor.

Acilen bu konuda ASKİ’nin yeniden bir iyileştirme yoluna giderek PTT tahsilâtlarındaki bu sıkıntıyı çözmesi vatandaşın yararına olacaktır.

ASKİ’nin açıklamasına bakılacak olunur ise ‘bizim tahsilât bürolarımıza yatırın paranızı’ demek isteniliyor.

600 binin üzerinde abonesi olan bir kurumun günlük cirosunu düşününce PTT’nin de bu kadar sıcak parayı kullanma adına elinden böylesine yağlı bir müşteriyi kaçırmamasını düşünmemiz doğru değil mi?

ASKİ yetkilisi kardeşlerimize buradan bir çağrıda bulunmuş olalım.

Belki tahsilat bürosu olarak sayınızı yeterli görebilirsiniz ama şu PTT ile olan anlaşmanızı bir gözden geçirip son iki aydır tahsilat ücreti alınması konusundaki PTT ısrarını bir kamuoyu ile paylaşın lütfen.

 

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık