Mehmet Özler

RAMAZAN VE NAMAZ


Mehmet Özler
16 Haziran 2016 Perşembe 17:26

Peygamber Efendimiz (sav) bir gün ashabıyla sohbet ederken onlara, “Birinizin kapısının önünden bir nehir aksa ve o, günde beş defa bu nehirde yıkansa vücudunda kir kalır mı?” diye sordu. “Kalmaz, Ya Resulallah” diye cevap verdiler.

Bunun üzerine peygamberimiz şöyle buyurdu: “İşte bilinç ve şuurla eda edilen beş vakit namaz da bunun gibidir. Kılınan bu namazlarla Allah günahları yok eder.” O zaman bir Mümin ve Müslüman olarak bir zikir, bir şükür, bir hamd ifadesi olarak namaz, bizim vazgeçilmezimiz olmalıdır.

Çünkü namaz, arınmadır. Namaz, günde beş kez bedeni temizlerken, kalpleri de kötülük kirinden uzak tutan, suyundan iyiliğin, erdemin, güzel ahlakın aktığı tertemiz bir pınardır. Namaz, kurtuluştur; “Hayya ala’l felâh/Haydin kurtuluşa” diye semaları saran ezanıyla, insanı sonsuz rahmetin membaına çağıran kutlu bir davettir.

Kulun bizzat Rabbine arzuhalidir namaz; Allah’ın huzurunda olduğu bilinciyle mümin gönüllerin titremesidir. Namaz, huzurdur; Rabbimizin sayısız nimetlerine şükretmenin verdiği bir sükûnettir; türlü meşgale ve hengâmelerle daralan zihinlerimize, gönüllerimize bir şifadır Yüce Rabbimiz, göz kamaştıran güzelliğiyle kâinatı, insan için yaratmıştır.

Yüce Rabbimizin bunca ikramı, biz kullarına nihayetsiz lütfünden bir katredir sadece. Aynı zamanda O’nun insana, insan hayatına vermiş olduğu değerin bir parçasıdır. Bütün bunlar karşısında bizlere düşen, O’na samimiyetle, sadakatle kul olmak ve nimetlerine şükretmektir,

O zaman değerli dostlar; evimizi huzura, gönlümüzü sürura erdirebilmek için, imanı yoldaş namazı arkadaş edinmemiz lazım.

Allah’ım! Namazlarımızı bizler için her türlü süfli arzu ve isteklerimizden arınma ve ebedi kurtuluş vesilesi eyle! Bizi ve aile fertlerimizi namazı hakkıyla eda edenlerden eyle! Bizleri namazlarını ihlâs, huşu ve samimiyetle kılanlardan eyle!

ŞEYTAN.. Şeytan ilk insanla uğraşmış, ilk insanın içinde bir karşılık oluşturmuş ve onun cennetten inmesini başarmış..

ŞEYTAN.. İnsan Şeytan’ı göremiyor, ama Şeytan İnsanı görüyor.

ŞEYTAN.. Şeytan insanın sağından solundan ,önünden arkasından yaklaşıyor ve onu bir yerlere sürüklemeye çalışıyor.. Gözle görülmeyen bir varlığın sessiz ve belki de, insanın kendi içinden geldiğini zannedeceği fısıldamaları söz konusu…

NEFS.. Nefs, insan hakikatının adıdır. Yani kişiliğimizdir. Nefs terbiyesi de, kişiliğin insaniyet kalitesiyle bağdaşmayan tortulardan arındırılması ,ona mükerremiyet ve şeref katacak güzelliklerle donatılmasıdır..

AYETİ KERİME.. De ki:”O, Allah’tır, bir tekdir.” Allah Samed’dir. (Her şey O’na muhtaçtır, O, hiçbir şeye muhtaç değildir.)” Ondan çocuk olmamıştır.(Kimsenin babası değildir.) Kendisi de doğmamıştır. (Kimsenin çocuğu değildir.)” “Hiçbir şey O’na denk ve benzer değildir.”

(İhlas Süresi)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık