Özcan Aladağ

RAMAZAN VE ORUÇ


Özcan Aladağ
8 Haziran 2016 Çarşamba 11:27

6 Haziran 2016 tarihi itibarıyla Diyanet İşleri Başkanlığı İnternet sitesine göre; İzlanda Reykjavik'de İmsak: 03,08 - Akşam: 01,07 Toplam oruç süresi 22 saat, 1 dakika.

Orada yaşayan insanların bu farz bir ibadetin varlığında İslam’ı anlamasında ve kabul etmesinde zorluklar olduğunu düşünüyorum.

En azından sağlığı açısından bunun doğru olduğuna ikna edemezsiniz herhalde.

Dünyanın birçok yerinde çok farklı süreler ile oruç tutulduğunu biliyoruz. Elbette ki bunun mükâfatı ancak Allah katında bilinmektedir.

Ancak fertler arasında eşitliği en çok savunan din olan İslam’ın sadece yeryüzünün aydınlık saatleri üzerinden hesaplanan oruç süresi ile bunu anlatabilmesinde güçlükler var gibi geliyor.

Bu sadece aklıma öylesine geliveren bir soru...

Bunu yazan kişi olarak ben şeker hastası olduğum için oruç tutamıyorum ve bu aşırı saatlere göre oruç tutmak zorunda olan varsa onlara kolaylıklar diliyorum.

Çünkü ben, tok ve susuzluğum giderilmiş bir durumdayken onlar hala aç ve susuz olacaklar.

Tabii ki doğal döngü gereği ve hicri takvime göre hesaplamadan dolayı 33 yılda bir ramazanın turunu bitirecek şekilde kaydığını düşünürsek bir eşitlik sağlanıyor.

Mesela yine 6 Haziran 2016 tarihinde; Türkiye Ankara 'da İmsak: 03,15 - Akşam: 20,30 Toplam oruç süresi: 17 saat, 15 dakika.

Güney Afrika Cum. Cape Town 'da İmsak: 06,17 - Akşam:17,52 Toplam oruç süresi: 11 saat, 25 dakika Ama görüldüğü gibi kuzey yarımkürenin bir ucunda 22 saat oruç, güney yarımkürenin diğer ucunda 11 saat oruç.

Bu işte bir terslik var mı ben bilemedim. Sadece aklıma takılanı sordum.

Ramazan ayının insanlığa bereket getirmesini diliyor, tüm İslam Âlemi’nin Ramazan’ını kutluyorum. Allah oruçlarınızı kabul etsin inşallah.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık