Özcan Aladağ

RESMEN VERGİ KAÇIRIYORLAR


Özcan Aladağ
3 Mart 2017 Cuma 06:32

Bu ülkenin işçisi, memuru, esnafı vergisini ödüyor. Uyanıklar ise vergisini ödemiyor. Ödemedikleri gibi de kimse çıkıp ‘neden böyle oluyor?' sorusunu sormuyor. Defalarca gündeme taşıdık ama bir türlü kimse çıkıp ‘umursamadı' bugün sizlere aktaracağım bu konuyu.

Gelelim konumuza, Belediyelerde meclis üyesi olarak görev yapan, sanayi odası, ticaret odası, ticaret borsası gibi kurum ve kuruluşlarda, belediyelere ait BİT'lerde ve Devletin KİT'lerinde huzur hakkı alan yöneticilerimiz var. Aldıkları huzur hakkı 2 bin liradan başlıyor.

Denetim kurulu üyesi ve yönetim kurulu üyesi bu arkadaşlar. Gelmedikleri meclis oturumların da huzur haklarını ceplerine indiriyorlar. Kendi çalıştıkları kurumun dışında harici göreve yazılarak ayda 3 bin lira kazanan memurlar var. Bu kişilerin maaşlarının dışında aldıkları bu ücretlerin vergisini vermeleri, beyan etmeleri gerekiyor. Lakin kimsenin sesi çıkmıyor.

Adana Vergi Dairesi Başkanı Ahmet Tunalı Beye buradan bir ricamız olsun. Hoş bu konuyu bugün gazetemizde dile getirip Sayın Maliye Bakanımıza da bir çağrıda bulunduk. Bu kişilerden elde ettikleri kazançlarıyla ilgili vergilerini vermelerini sağlayın istedik. TJK'daki görevlendirmeye bir bakın isterseniz. Yıllardır aynı kişiler. Adamlar maaşları kesilir diyerek takla üzerine takla atıyorlar. 10 kişinin yapacağı işe 60 kişi görevlendiriyorlar. Ortalık memurla kaynıyor.

Atıyorlar imzayı, alıyorlar parayı. Alsınlar hoş... Ama vergisini de versinler. TJK, bu 60 kişinin yapacağı işi biz 10 kişiye yaptırırız. Bize bu kadar insan görevlendirmeyin diyerek isyan ediyor. Ahmet Tunalı Beye bu konuda bir çağrıda bulunup gazetemizdeki bu haberle ilgili bir çalışma başlatsın istiyorum. Bunu tüyü bitmemiş yetimin hakkının birilerinin cebine girmemesi adına rica ediyoruz. Kolay gelsin efendim.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık