ADNAN DİNİBÜTÜN

Sabancıların Adana'ya dönmesi


ADNAN DİNİBÜTÜN
22 Şubat 2020 Cumartesi 10:58

Sabancılar her ne kadar, Kayseri kökenli olsalar da, sınai ve ticaret hayatına Adana'da başladıkları ve büyüdükleri için Adana ile özdeşleşmiş ailelerden birisiydi..

Merhum Hacı Ömer Sabancı, 1950'li yıllarda dönemin Demokrat Parti iktidarı, özellikle de Cumhurbaşkanı Celal Bayar ve Başbakan Adnan Menderes'in büyük destekleriyle ticaretten sanayiciliğe adım atmışlardı. Hatta ilk göz ağrısı Bossa'nın adını Celal Bayar koymuştu: "Birlik Olarak Sanayi Sahasına Atılalım.. Yani BOSSA..

Sonraları, Sabancı ailesinin girişimci ruhu Adana'yı doğudan batıya fabrikalarla donatmıştı..

Onbinlerce insan Sabancıların fabrikalarında çalışmış, o fabrikaların çevresinde yeni mahalleler oluşmuştu..

Sabancılar, ekonominin yanında Adana'nın sosyal ve kültürel gelişimine de büyük katkı yapmışlardı..

Sonraları, dönemin belediye başkanı Aytaç Durak'ın çıkardığı engeller, SASA'yı Adana'ya kazandıran Özdemir Sabancı'nın öldürülmesinin ardından, Sabancılar Adana'ya adeta küsmüşler, yavaş yavaş Adana'dan uzaklaşmışlardı..

Daha önceleri, cenazelerini Adana'ya defneden Sabancılar, artık ölüsüyle dirisiyle İstanbul'u mesken tutmuşlardı..

Özellikle, Sakıp Sabancı'nın ölümünden sonra, dünyadaki ticaretindeki yeni trende uymuşlar, sanayi sektöründen perakende sektörününe geçiş yapmaya başlamışlardı..

Tam bu sıralarda, yani geçtiğimiz yıl, Adana'daki son sanayi yatırımları olan Temsa'nın tüm hisselerini devretmişlerdi..

Yeni sahipleri ise Temsa'yı çalıştırmak yerine kapısına kilit vurmayı tercih ettiler..

Sabancı Temsa'yı satarken umurunda olmayanlar, bu gelişme üzerine Sabancılar'ın Temsa'yı yeniden almalarını ve üretime geçirmeleri için çözüm arayışlarına başladılar..

Başta, Büyükşehir Belediye Başkanımızn Sayın Zeydan Karalar olmak üzere çok sayıda kişi İstanbul'a gidip Sabancı Holding'in patronu Güler Sabancı'yı bu konuda ikna etmeye çalışmışlardı..

Son gelen haberler, bu girişimlerin Güler Sabancı'yı etkilediği anlaşılıyor..

Ve, Sabancılar ilk kez, sattıkları bir tesisi yeniden geri alarak üretime geçirmek için kolları sıvadı.. Üstelik, eskisinden daha güçlü olarak çalışması için Avrupa'nın otomotiv devlerinin Skoda'nın sahibi firma ile ortaklık anlaşması yaptılar..

Bu son gelişme Adana ve Adana ekonomisi için son derece güzel bir gelişme.

Sabancıları, uzun yıllar önce terkettikleri Adana'ya yeniden döndürmeye çalışanlar, bu nedenle Güler Sabancı'nın kapısını aşıındıranlar, Adana için çok hayırlı bir işe imza atmış oldular..

Emeği geçenleri yürekten kutluyorum.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık