Cem Polatoğlu

SAĞLIK BAKANI İYİ KONUŞUYOR AMA…


Cem Polatoğlu
28 Ocak 2017 Cumartesi 13:01

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, şehir hastaneleri ile Türkiye’nin yatak sayısının artacağını belirtip ‘2002'ye kadar hastanelerin yüzde 90'ı koğuş tipi ve hastalar da o koğuşlarda yatıyordu.

Bir insanın en fazla mahremiyete ihtiyaç duyduğu anlardan biri de hasta olduğu andır. O zaman onu ayrı bir odaya koyacaksınız. O odaların adı eskiden 'özel oda' idi. Şimdi bizim için her vatandaş özel ve her vatandaşı özel bir odada yatırmak istiyoruz. Şehir hastaneleri böyle bir felsefenin ürünü. Yani bunlar, hastanın çok daha rahat edeceği, çalışanların fonksiyonel açıdan rahat çalışacağı, işimizi kolaylaştıracak hastaneler’ açıklamasında bulunuyor. Bu açıklamaya bakacak olur isek her vatandaş hastanede özel bir odada kalacak. Kim istemez ki özel odada kalmayı.

Hizmetin en güzel bu olsa gerekir. Buraya kadar her şey güzel… Özel odaları ihdas edin etmeye de şu acillerdeki yığılmaları nasıl önleyeceksiniz Sayın Bakanım? Acile gidiyorsunuz. Size doktor önce neyin var? Diye soruyor ve sonra size bir ilaç, bir iğne verip arkasından evinize gönderiyor. Yığılmaları görüyorsunuz değil mi Sayın Bakanım? Polikliniklerde bir doktor günde 70 hastaya bakıyor. Yaz reçeteyi gönder evine. Bir MR isteniliyor. En yakın tarih 15 gün MR sonucunu almak adına geçen süre. Her yerde MR’da çekilmiyor. Sizin anlayacağınız sadece hastanelerdeki yatak sayısını artırıp özel oda ihdas etmekle sağlıktaki bu yığılmaların önüne geçilmiyor. Elbette bunlar bugünün bir ürünü değil. Yıllar öncesini hatırlayacak olur isek daha kötüydü hastanelerin durumu. SSK hastanelerini bir gözünüzün önüne getirin. Sağlıkta kaliteyi artırmak için öncelikle sağlık çalışanlarını rahat bir ortama kavuşturmak gerekiyor.

Hastanelerin tüm sorunlarını çözmek, doktorları da rahat bir ortamda daha az hasta bakarak hastayla daha fazla ilgilenerek muayene etmelerini temin etmek gerekiyor. Sağlıkta bazı reformlar yapıldı elbette.

Bunu kimse inkâr edemez. Özel odalardan daha öncelikli olan da yığılmaların önüne geçmek, insanların daha iyi ortamda hizmet almalarını temin etmek gerekiyor. Adana İl Sağlık Müdürlüğü’nün istatistiklerine bakacak olur iseniz hastanelerdeki sıkıntıları aslında görürsünüz.

Devlet Hastanelerinde en büyük rahatsızlık bina ve yer sorunu. Bunu çözünce de hastane hizmetlerini biraz daha günün koşullarına göre uyarlamak gerekiyor. Türk hekimleri çok başarılı. Konusunda uzmanlar. Tedavi hizmetleri de güzel olur ise amacına ulaşan bir sağlık hizmeti ortaya çıkmış olur. Hastanelerin ihtiyaçlarının da bürokrasiye takılmadan çözülmesi gerekiyor. Mevzuat hazretlerini de biraz daha günün koşullarına göre ayarlamak lazım. 112 hizmetlerinde seri ve anında müdahale konumunu biraz daha ön plana çıkarmak gerekiyor.

İlaç alımları da günü birlik konulan genelgeler yüzünden aksıyor. Sizin anlayacağınız işler ağır aksak yürüyor Sayın Bakanım. Üniversite hastanelerine de bir el atmak lazım. Orada da durum çok iç açıcı değil. Herkese sağlıklı günler diliyorum.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık