ÖMER ALPDOĞAN

Sami Karnas'ın acı günü


ÖMER ALPDOĞAN
24 Mayıs 2017 Çarşamba 08:52

AK Parti Yumurtalık ilçe Başkanı ve S.S. Doğu Akdeniz Esnaf Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Sami Karnas, ağabeyi Zeynel Karmas'aı kaybetti. Geçtiğimiz yıl 7 Haziran günü, annesi Cemile Karnas'ı kaybeden Sami Karnas, dün de ağabeyi Zeynel Karmas'ın acısıyla sarsıldı..

Başta Ak Parti Adana İl Başkanı Av. Fikret Yeni olmak üzere siyasiler bu acı gününde Sami Karnas'ı yalnız bırakmadılar. Hem cenaze namazında saf tuttular, hem cenazeye omuz verdiler, hem de merhum Zeynel Karnas'ın kabrine toprak attılar.. Merhum Zeynel Karmas, dün Buruk Mezarlığı'nda dualarla ebedi istiratgahına uğurlandı. Merhuma Tanrı'dan rahmet, Sami Karnas ve ailesi başsağlığı ve sabırlar diliyorum.. Mekanı cennet olsun…

***

Türk Eğitim Sen üyelerinin hakkını arıyor

15 yıllık AK Parti iktidarında, hem önü kesilen sendika olan Türk Eğitim Sen, olağanüstü zor koşullarda üyelerinin hakkını arama mücadelesini sürdürüyor..

Referandum sürecinde AK Parti ile MHP arasındaki yakınlaşmanın kolaylığını görmeyen Türk Eğitim sen üyeleri, Türkiye Kamu Sen'e bağlı diğer sendikaların üyeleri gibi haksızlığa uğramaya devam ediyorlar.. Üyeler haksızlığa uğradıkça da, Türk Eğitim Sen ve diğer Türkiye Kamu Sen üyesi sendikaların yöneticileri de üyelerinin haklarını aramak için büyük bir efor sarfediyorlar.

İşte bu tur hak arama mücadelesinin biri Adana'da yaşıyor.. Türk Eğitim Sen Adana 2 Nolu Şube Yönetim Kurulu üyesi, Şube Teşkilat Sekreteri ve İlksan Kozan İlçe Temsilvisi Yücel Yüce, sürgün gibi bir atamaya maruz kalarak haksızlığa uğradı.. Kozan'a 82 kilometre uzaklıktaki Feke'nin Gedikli Köyü ilkokuluna sürgün edildi.. Tür Eğitim Sen Adana 2 Nolu Şube Yönetim Kurulu da, Fides Hukuk Bürosu avukatları vasıtasıyla Yücel Yüce'nin hakkını aramaya, sürgünün yargıdan dönmesi için mücadeleye başladı..

Umarım başarılı olurlar.. Adaletin şamarı, sürgün kararı verenlerin ve en çok kayırılan sendikanın yüzünde patlar!…

**

Necip Hablemitoğlu'nun inceliği

90'lı yıllarda şimdi FETÖ denen örgütün içyüzünü ortaya koyan yayınlar yaparken, uğradığı silahlı suikatte şehit düşen merhum Dr. Necip Hablemitoğlu, eli kanlı örgütünün içyüzün ortaya koymanın yanında bilimsel çalışmalarını da ara vemeden sürdürüyordu..

Türk Milliyetçiliği açısından da değerli yapıtlar veriyordu.. Bunlardan birisi de, Türk Milliyetçiliğinin anıt adlarından Gaspıralı İsmail Beğ'in eşi Şefika Gaspıralı ile ilgili kitkabıydı.. Merhum Necip Beğ Azerbaycan'ın Kızılordu tarafından işgali sonrasında Ankara'daki milli hükümetin Azerbaycan temsilcisinin yardımlarıyla Türkiye'ye sığınan ve kalan bütün ömrünü burada geçiren Şefika Gaspıralı Hanımefendi ile gençlik yıllarında tanışmış ve Şefika Hanım kendisine Gaspıralı İsmail Beyin özel arşivini emanet etmiştir.

Necip Bey büyük emek mahsulü olan bu değerli çalışmasını kendi imkanlarıyla bastırdığı gibi, konuyla ilgili akademik çevrelere de posta parasını cebinden ödeyip göndermiştir. Bu aşamada, Necip Hablemitoğlu, çok da güzel bir incelik yapmıştı..

Şimdi profesör olan, eşi ev ekonomisi doçenti Şengül Hablemitoğlu'nun adını, Şefika Gaspıralı hanımefendi ve Rusya'daki Kadın Hareketi ile ilgili çalışmada başa koyarak çokm büyük incelik göstermişti… Kadın çalışmasına, eşinin adını kendinden önce yazması gerçekten çok anlamlı bir davranıştı..

Bu vesileyle,merhum Necip Hablemitoğlu, Ismail Gaspıralı beğ ve Şefika Gaspıralı hanımefendiye Tanrı'dan rahmet, Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu hanımefendiye uzun, sağlıklı, akademik başarılarla dolu bir ömür diliyorum..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık