Özcan Aladağ

ŞAYET İDDİALAR DOĞRU İSE…


Özcan Aladağ
16 Mayıs 2017 Salı 08:59

Milliyetçi Hareket Partisi’nin Ak Parti ile olan yakınlaşmasının meyvelerini almaya başladığı siyasi kulislerde konuşulmaya başlandı.

Şayet iddialar doğru ise MHP ile Ak Parti resmen ‘ittifak’ halinde. Siyasi kulislere göre MHP kabinede değil, bürokraside yer alacak. Yeni oluşturulması beklenen kabinede MHP’li vekiller yer almayacaklar ama MHP’nin bürokraside güçlü olmak istediği ve 3 devlet kurumunda bununla ilgili atamaların yapılmaya başlanıldığı söyleniyor.

MHP ile Ak Parti arasındaki bu birliktelik, MHP kökenli olan isimlerin daire başkanlıklarına, şube müdürlüklerine ve il-ilçe müdürlüklerine getirileceği ve bürokrasideki bu birliktelik ile MHP’nin de tabanına önemli mesajlar vermeyi hedefledikleri vurgulanıyor.

MHP tabanı bu olaya ne kadar sıcak bakar? Karşılık bulur mu bu ittifak tabanda onu da zaman gösterecek. Uzlaşma Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gümrük Bakanlığı, Başbakanlığa bağlı Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı ve bakanlığa bağlı Hazine Müsteşarlığında değişikliği öngörüyor.

Bu üç kurumda MHP’ye yakın isimlerin şimdiden daire başkanı, şube başkanı, il ve ilçe müdürü olarak atanmaya başlanıldığı ifade ediliyor. Hatırlar mısınız bilmem ama yıllar öncesi Adalet Partisi iktidarları döneminde de MHP’li kadrolara bürokraside yer verilirdi. Eski yıllara yeniden dönülmüş oldu. Bu birliktelik Ak Parti ile olan ittifakın ne kadar uzun süreceğini de bir şekilde test edecek.

Etkin olan yerlere MHP’li kadroların ne kadar bir atama ile söz sahibi olacağını da sanırım ittifak yapan iki siyasi parti oturup kararlaştırmışlardır. Adana bu anlamda ittifaktan ne kadar nasibini alacak? Önemli olan bu soru… Belirli kadrolara getirilen bu bürokratlar kendi partilisine ve tabanındaki insanlara ne kadar faydalı olacaklar? Bunu da zaman gösterecek.

MHP’nin il başkanlıkları ve ardından gerçekleştirilecek olan kurultay çalışmalarına bu atamalar da etki yapacak mı? Bütün bu soruların yanıtlarını zaman içindeki uygulamalara bakarak karar vermek gerekiyor. Ak Parti ile MHP tabanı arasındaki bu yakınlaşmanın ve ittifakın meyvelerinden Adana’nın da hakkını almasını temenni ediyoruz.

Adana’da Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Gümrük Bakanlığı’na bağlı kuruluşlarda MHP’li kadroların söz sahibi olma ihtimali yüksek. Diğer iki kurum konusunda fazlaca kadro olmadığı için etkin olacaklarını düşünmüyorum. Taşra teşkilatlarındaki bu değişimin her iki partiye de yarar getirmesini dileyelim. Eğer konu siyasi kulislerde konuşulmaya, dillendirilmeye başlanılmış ise hakikat değeri vardır diyelim ve kolay gelsin dileklerinde bulunalım.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık