Mehmet Özler

SAYIN VALİME


Mehmet Özler
3 Mayıs 2017 Çarşamba 06:54

Vali, ili yöneten kişidir. Vali, ilde bulunan devlet memurlarını direk atayabilir, bazılarında görüş bildirebilir ve bir kısım memurlarında görev yerlerinin belirleyip değiştirebilir.

Sayın Valinin görevlerinden bazıları bunlar kanunla belirlenmiş. Yine başka bir alana baktığımız zaman Vali, Bir il’de merkezi idarenin yürütme organının başıdır. Vali, bakanlar kurulu kararı ve cumhurbaşkanının onayı ile atanır ve merkezi idarenin ildeki en büyük temsilcisi konumundadır. Birde vatandaş gözünde Valiye baktığımız zaman. Vali devlettir. Devlet ise babadır.

Zaten vali baba derler. Babaların görevini de yazmaya gerek yok. Sayın Valim. Bir başka ifade ile devlet baba. Şimdi buradan bir iddiayı zatıâline bildirmek istiyorum. İddia şu ki, Sarıçam İlçe tarım müdürlüğünde çalışan bir memur, Sarıçam İlçesi Cihadiye (Dedeler) köyüne görevli gider. Köye vardığı zaman o köyde yaşayan bir vatandaşa bir vatandaşı sorar. Kendisine soru sorulan kişi, sorulan şahsın tarlada sulama yaptığını söyler. İddia şu ki, tarım ilçede görevli memur ‘Tayyib’e oy verirseniz, daha çok tarla sularsınız ve öyle hale gelirsiniz ki, fare deliklerini bile tıkayacaksınız.

Böyle bir iddia var ortada. Ben bu iddiayı dinledikten sonra aklıma şu olay geldi. Ak Parti Genel Başkanı ve T.C.Başbakanı Sayın Binali Yıldırım, bir televizyon programında şu konuyu anlatmıştı. “Ben Ulaştırma Bakanı iken, Bakanlığımda çalışan bir genel müdür yardımcısını görevden almak istedim. Üçlü kararnameyi ben, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan imzaladık ama Sayın Cumhurbaşkanı (Ahmet Necdet Sezer ) imzalamadı..

Daha sonra yerinde görevine devam kişi, beni görünce Sayın Bakan ne haber diyerek laf attı. Şimdi sayın valim iddia edilen şahıs devleti ve milleti temsil eden Sayın Cumhurbaşkanımıza iddia edilen sözü sarf etmiş ve hiçbir işlem yapılmamış ve yapılmıyorsa, Takdiri zatıâlinize ve okuyucularımıza bırakıyorum…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık