Mehmet Özler

SELAM İLE KADİR GECESİ


Mehmet Özler
1 Temmuz 2016 Cuma 16:09

Bu günlerde Ramazan ayının son günlerindeyiz. Bir taraftan Rahmet Ve mağfiret ayının son günlerini yaşarken ayrılıktan dolayı üzülürken, diğer taraftan ise Cenab-ı Mevla’nın bizlere bahşettiği mübarek Ramazan Bayramına kavuşmanın sevinci içindeyiz..

Rabbim bizlerin tutmuş olduğu oruçları kabul edilmiş kullarından eyleyerek böylece Bayram’a kavuşmuş olan kullardan eylesin.. Bu ay içinde öyle bir gece var ki, o geceyi idrak edeceğiz..

Ramazan-ı Şerifin kalbi olan mübarek Kadir Gecesine kavuşmanın huzur ve mutluluğunu yaşatan. Kur’an-ı Kerim’de bu geceye müstakil bir sure tahsis eden, Her sene kadrimizi yüceltmek için bu geceyi bizlere bağışlayan, armağan eden âlemlerin rabbine hamdolsun; Hadis-i şerifte Peygamberimiz şöyle buyurmaktadır: “İnanarak ve sevabını Allah’tan umarak Kadir Gecesini ihya edenin geçmiş günahları affolunur.

Hz. Peygamber'e ümmetinin ömrü gösterilmiş. Resûlullah, önceki ümmetlerin ömrüne nispetle kısa olduğu için, amelde onların uzun ömürde işlediklerine yetişemezler diye bu ömrü kısa bulmuş. Bunun üzerine Cenabı-ı Hak bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi'ni biz Muhammet ümmetine vermiştir. Kadir Gecesi, müminlere her yıl ömürlük bir fırsat sunmaktadır. Rabbimiz, ömre bedel bu geceyi, müminlere bir rahmet kapısı, bir umut pınarı olarak bahşetmiştir.

Bu gece bize düşen, ömür sermayemizden tükettiğimiz günlerin muhasebesini yapmaktır. Hata ve günahlarımızdan, kusur ve isyanlarımızdan tövbe ederek Rabbimizin razı olacağı şekilde bir ömür sürmeye azmetmektir. Mübarek Kadir gecesini hakkıyla değerlendirmenin yolu, Kerim Kitabımızın kadir ve kıymetini bilmekten, hayatımızı onunla anlamlandırmaktan, insana, kâinata onunla bakmaktan geçer.

Kadir Gecesini ihya etmenin yolu, Rabbimizin muhatap kabul ettiği, nazar gah-ı ilahi olan kalbimizin, gönlümüzün değerini bilmekten geçer. Gönüller yapıp gönüller almaktan, olur olmaz sebeplerle gönüller kırıp, gönüller incitmemekten geçer. Bu gece duamızda, Vatanımız, Milletimiz için dua edelim. Kadriniz mübarek olsun…

ORUÇ… Yokluk olsa da gönüller kanidir, Acımak yorulmak bize payedir, Geceler hep berat, geceler kadir, Ecri hak katında saklı .

İBADET.. BİR SÖZ… Dinle ey nefsim… Yüce Allah seni küfürden korumuşsa, CENNET Var demektir, kadrini bil. Allah sana halis bir niyetle kendini zikretme nimetini vermişse, sana hakikaten büyük bir ihsan da bulunmuştur.. Bilesin ki; Zikrin karşılığı Allah’tır.. BİR

AYET… Hep birlikte Allah’ın ipine sımsıkı yapışın; bölünüp parçalanmayın .Allah’ın size olan nimetini hatırlayınız.. Hani siz birbirinize düşman idiniz de Allah gönüllerinizi birleştirdi ve O’nun nimeti sayesinde kardeş oldunuz. Siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi Allah kurtarmıştı.. İşte Allah size ayetlerini böyle açıklıyor ki doğru yolu bulasınız.. (Ali imran-3/103)

BİR HADİS… Mü’minin başka hiç kimsede bulunmayan ilginç bir hali vardır; O’nun her işi hayırdır.. Eğer bir genişliğe (nimete) kavuşursa şükreder ve bu onun için bir hayır olur. Eğer bir darlığa (musibete) uğrarsa sabreder ve bu da onun için bir hayır olur.. (Müslim)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık