SEMİH KARAKOÇ

SENİ BURAYA GETİREN, SENİ ORAYA GÖTÜRMEYECEK!


SEMİH KARAKOÇ
22 Mayıs 2020 Cuma 00:15

COVID-19'dan sonra, medikal turizmin işleyişinde paradigma değişikliği olacak.Geçtiğimiz 20 yıl içinde, birçok ülke mevcut sağlık tesis ve yapılaşmasını medikal turizm halkasına ilave etmeyi ve ülkelerine iş çekmeyi başardı. Bazıları sağlıklı yaşamı ve sağlık hizmetlerinin önleyici yanlarını geliştirmeye odaklandı, bazıları kozmetik ve estetik tedavisi sundu, bazıları infetilite ve tüp bebek tedavisinde en ileri seviyede olduğunu söyledi, yaşlı turizmini ön plana çıkaran da oldu ve geri kalanı şanslarını her şeyden biraz denedi.

Harcanabilir geliri olan artan orta sınıf nüfusu ve sağlık sigortası kapsamındaki artış, kaliteli tedavi talebini teşvik etti ve sağlık gezginlerinde gözle görülür yıllık büyümeye yol açtı. Artan talep, daha fazla ülkenin sektöre girmesine ve pastadaki paylarını arttırmaya yönelik rekabet etmesine neden oldu. Rekabet avantajları hakkında farkındalığı artırmak için kaynak pazarlarda ofis açmak, etkili çevrimiçi iletişim, sağlık vizelerine kolay erişim, turizm ve tedavi ile seyahat gibi iş uygulamalarının hepsi popüler stratejilerdi.

Dünya artık COVID-19'un küresel çaptayıkıcı etkisi ve sıfıra yakın medikal turizm faaliyetleri ile boğuşurken, oyunun kuralları gelecekte asla aynı olmayacak. Popüler bir Destinasyon bu yıkımlardan nasıl bir şekilde çıkmayı başardı? Sorgulanması gereken kritik eşik sorusu artık bu olacağa benziyor. Hasta çekme kriterleri yeniden sorgulanmaya başlıyor, ucuz ve kaliteli hizmet yerine ne kadar güvenli fenomeni en çok aranılan değer olarak ön plana çıkıyor.

Şimdi medikal tedavilerde çok şey aşağıdakilere bağlı olacak:

Bir ülkenin COVID-19 krizinden ne kadar iyi ve hızlı bir şekilde 'normale' dönüştüğü,

Bir ülke tesisleri ve sağlık altyapısı ile her zaman her şeye ne kadar hazır durumda,

Uluslararası hastalara bekleme süresi olmadan kaç adet yedek hastane yatağı hazır hale getirilebilir.

Bir destinasyon olan varış ülkesinde bulaşıcıhastalıkların prevalans hızı nedir?

İlgili varış ülkesinde hastane doluluk oranı ve toplumsal sosyal mesafe

Ülkeye girişten, ülkeyi terk etme süresi içerisinde ne kadar güvende olabilirim vb…

Medikal turizm alanındaki konumlarını korumak konusunda ciddi olan varış noktalarının, özel sağlık hizmeti sağlayıcıları ile, uluslararası hastaları ele almak ve kişiselleştirilmiş tedavi sunarak güvenli bir ortam oluşturmak için yeni kılavuzlar belirlemek için bir plan çizmesi gerekecektir.Medikal turizmin işleyişinde paradigma değişikliği olacaktır. ‘’Hayatta Kalma Teorisi’’ pazarın yeniden kurulmasında ön plana çıkacaktır. Uyum sağlayanlar daha güçlü ortaya çıkacak ve yavaş yanıt verenler unutulmaya yüz tutacaklardır. Survival of the fittest; yani, tıp turizmi sektöründe en uygun olanın hayatta kalması olacak. Dışarıda fırsatlar yakında yine eskisine benzer artacak ama seçim yapacak kişi maalesef az olacak ve bu, işletmelerin zorlanacağı anlamına gelir.

İşte çözüm odaklı müşteri çekme yöntemi, !!Doğru Ol!!Tüketici satın alma davranışı gittikçe daha agresif hale geliyor, eğer tüketici çevrimiçi araştırdığı seyahat ürününe ve tabii ki sizin ülkenizegüveniyorsa – covid-19 da hızlı normalleşen ülkeler listesinde olabilmek- fiyatın doğru olduğunu tespit ederse çevrimiçi rezervasyon yapmasını engelleyecek çok az şey var demektir, yeter ki siz dürüst olun ve alınan kararı destekleyin…

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık