Şehmus Baysal

Terör saldırıları ve turizm


Şehmus Baysal
3 Ocak 2017 Salı 10:45

2016 bacasız sanayi olarak adlandırılan ve 36 sektörü direkt ilgilendiren turizm sektörü açısından artan terör olayları nedeniyle kötü geçti.

 2015 yılının ikinci yarısında Rusya ile yaşanan uçak krizi ve terör saldırıları turizmi  2016’da resmen dibe vurdurdu.  Art  arda yaşanan terör saldırıları sektörde ciddi düşüşe neden oldu. Bu durum turizme dayalı ekonomiyi de zora soktu.

Derin bir kriz yaşayan turizm sektöründeki kayıplar, Türkiye’nin büyümesini de ister istemez olumsuz etkiledi. Sektörün 2016’da yaşadığı krizde toplam ziyaretçi sayısındaki kaybının 10 milyonu aşması, toplam gelirdeki kaybının da 10 milyar dolar civarında olacağı tahmin ediliyor. Bu kayıpların ülkemizin büyümesini de 1,1 puan civarında düşüreceği söyleniyor. Yani turizmdeki kriz ekonomiyi daraltacak.

Sektörün yaşadığı bu kriz ciddi yaralar açacak olmasına karşın öyle veya böyle geçecek. Hükümetimizin ve sektördeki kuruluşların yurtdışındaki tanıtım atağı yoğun şekilde devam ediyor. Ayrıca sağlanan değişik destek paketleri ile dış pazarda kaybolan prestij ve güven sağlama çabaları mutlaka sonuç verecektir.

2016’nın son döneminde Rusya ile olan ilişkilerin bir nebzede olsa sektöre 2017 için umut saçarken, yeni yılın ilk saatlerinde İstanbul Ortaköy’de bir eğlence merkezine yapılan terör saldırısı turizmcilerde ister istemez moral çöküntüsüne neden oldu.

Turizmciler için barış birinci önceliktir. Barışın ve huzurun olmadığı yerde turizmin olması mümkün değil. Bu nedenle turizmin yeniden ayağa kalkması için bu terör saldırılarının bir an önce sona ermesi gerekmekte. Dileğimiz yeni yılın ilk saatlerindeki bu  hain saldırının bir daha yaşanmamasıdır.

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık