Şehmus Baysal

Türkiye’nin sorunu nedir?


Şehmus Baysal
9 Şubat 2017 Perşembe 10:47

Nisan ayında halkın önüne sandık kurulup ‘Anayasa Reformu Oylaması’ yapılacak. Bir yanda evet oyu kullanacaklar, diğer yanda ise hayır oyu kullanacaklar kararını verip yaşanan bütün tartışmalara böylelikle son noktayı koyacaklar.

Ülkede o kadar daha büyük sorunlar var iken bugün oturup ülkede rejim sorunu var mı? Yok mu? Tartışmasını yapmak ne kadar sağlıklıdır varın artık kararınızı siz verin. Siyasi partilerin kendi düşüncelerine göre cevap aradığı sorular ile buldukları yanıtlar, halkın yanıtı ile aynı şekilde örtüşecek mi? Onu da Nisan ayındaki oylamadan sonra göreceğiz.

Sayın Cumhurbaşkanı ‘Türkiye’nin rejim sorunu yok’ diyor ve ülkenin Cumhuriyet ile sorun yaşamadığını belirtiliyor.
Karşı düşünenler ise bu referandumdan evet çıktığında ülkenin ‘Tek adamlığa’ gideceğini iddia ederek propaganda yapmaya başladılar.
Sayın Cumhurbaşkanı, Kemal Kılıçdaroğlu için rejim ifadesine atıfta bulunup ‘Rejim 1923’te atılan adım ile yoluna devam ediyor’ diyor. Tıpkı Başbakan gibi.

Yani Ak Parti cenahının itirazlara verdiği cevap bu.

Sıkıntının yönetim sistemi olduğu ifade edilip ‘CHP’nin memlekete ve millete faydalı olacak hiçbir teklif, hiçbir proje ortaya koydukları vaki değil’ diyen Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan, ‘Tarihimizin en büyük yönetim reformlarından birisi olan bu anayasa değişikliğini engellemek için mecliste sergilenmedik çirkinlik bırakmadılar. Tekme, tokat her şeyi yaptılar. Şimdi aynı işi meydanlarda yapmaya çalışacakları anlaşılıyor’ diyor ve yurttaşı uyarıyor.
Muhalefet ise yani Ak Parti ve MHP’nin genel başkanı gibi düşünmeyenler de karşı  savunma içindeler.

Böyle bir ortamdan geçiyoruz.

Bizim yani vatandaşın gündemi ise tamamen farklı. Kaygımız aş, iş ve ekmek.

Evimize götüreceğimiz bir parça ekmeğin mücadelesindeyiz. Yastık altından çıkan altınlar da kar etmedi, esnaf kötü durumda. Vergi borcu, SSK prim borcu, her gün gelen maliyet artışlarına neden olan zamlar belimizi büktü.

Referandumu kim düşünür?
Etrafımızdaki insanlarla konuşuyoruz. Ne yaptıklarını, ne kazandıklarını araştırıyoruz. Ülkenin referandum sürecine girmesine aldırış etmeden ‘Mart ayı geldi, iş yerimin kira parasını nasıl ödeyeceğim’ diye kara  kara düşünüyor.

İnşallah buna bir çare bulunur. Yoksa…
Sandıkta  önemli değil, sandıktan çıkan sonuçta…
Karın doymadıktan sonra, kim bakar sandığa…


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık