Durmuş Ali Başkan

Ülke tarımı masaya yatırılıyor salon bomboş


Durmuş Ali Başkan
19 Ekim 2016 Çarşamba 11:31

Dün Çukurova Üniversitesi  Rektörlük Haber Merkezi’nden gazetelerin ve ajansların maillerine ‘’Bitki Besleme ve Gübre Konuları, 7. Ulusal Bitki Besleme ve Gübre Kongresi’nde Tartışıldı’’ başlıklı bülten düştü.

Bültenin devamında Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi, Türkiye Toprak Bilimi Derneği’nin katkıları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM), Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ve Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün destekleriyle  “7. Ulusal Bitki Besleme ve Gübre Kongresi” Mithat Özsan Amfisinde gerçekleştirilmiş.

 “7. Ulusal Bitki Besleme ve Gübre Kongresi” farklı kurum ve kuruluşlar arası koordinasyonun gelişmesine ve ülkenin tarımsal üretimine önemli katkılar sağlaması amacıyla Çukurova Üniversitesi ev sahipliğinde yapılmış ve kongreye, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İ. Halil Elekcioğlu, TAGEM Toprak ve Su Kaynakları Araştırma Daire Başkanı Dr. Bülent Sönmez, akademisyen ve öğrenciler katılmış.

 

Hafta sonu yine TMMOB’ne bağlı Odalar ve Seyhan Belediyesi’nin düzenlediği ‘’Yerel yönetimler, Tarım ve Gıda’’ panelinde tarımsal ithalatın ihracatın önüne geçtiği vurgulanarak, ‘’tarımda gerildiğimiz’’ vurgulanmıştı.

Anlayacağınız Çukurova Üniversitesi’nde düzenlenen ‘’Ülke tarımı ve gübre’’ konularının masaya yatırıldığı ve bilimsel olarak ele alındığı kongrenin konusu bence çok önemli. Böylesine önemli olan bir kongredeki konuşmacıları dinlemeye gelenler ise bir elin parmakları kadar az.  Kongre’nin düzenlendiği Mithat Özsan Amfisi bomboş.  Öğrencilerin katılımı deniyor ama gönderilen fotoğrafa bakıyoruz katılımcıların çoğu akademisyen, öğrencileri bulmak zor.

Ziraat Fakültesi’ndeki öğrencilerin kongreye katılımı neden sağlanamadı merak konusu. Türkiye’nin tarım ambarı olarak bilinen Adana’da konuyla ilgili çok önemli bir kongre düzenleniyor, ama katılımcı sağlanamıyor. Yazık çok yazık…

Acaba düzenleme komitesi kentteki ilgili sivil toplum örgütlerine davet göndermedi mi? Eğer gönderip ilgili kuruluşlardan temsilciler gelmediyse yanlış yapmışlar, çağrı yapılmadı ise bu suçta düzenleme komitesinindir.

Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar’ın,  ‘’Az katılımlı kongre düzenlenmesinin önüne geçilmesi ve bu kongrelere ilgili fakültelerin öğrencilerinin katılımının sağlanması’’  yönünde tedbirler alınması yönünde çalışmalar yapacağına inancımız sonsuz.

 

 

 


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık