ERDEM ÖNDER SÖNMEZ

Vajinismus ve Tedavisi


ERDEM ÖNDER SÖNMEZ
15 Mayıs 2019 Çarşamba 08:45

Vajina girişi çevresindeki kasların istem dışı kasılması sonucu cinsel ilişkinin ağrılı olması veya olmaması durumuna vajinismus denilmektedir. Vajinismus hastalığı cinsel işlev bozukluklarından biridir ve toplumda yüzde 3-13 aralığında görülmektedir.

Zor ve ağrılı cinsellik yaşama şeklinde kendisini gösteren bir cinsel sorun olarak vajinismus, çiftlerin cinsel yaşantısını olumsuz yönde etkileyen ciddi bir rahatsızlıktır. Vajinismusta, vajinaya girilmesiyle ilgili fobik bir korku ve buna eşlik eden vajinanın yakınındaki kasların  istemsiz kasılması görülür. Çoğunlukla vajinismuslu kadınlarda bu belirtilere ek olarak kaçınma da eşlik eder.

Vajinismus hastalığında, ilişki esnasında kadınlarda cinsel birleşme esnasında istemsiz kasılma sonucunda penis vajina içine ya hiç girememekte ya da ağrılı birleşme olmaktadır. Kadınlar ön sevişme sırasında herhangi bir sorun yaşamazlar. İstemsiz vajinal kasılmalar genellikle cinsel birleşme esnasında olmaktadır. Nadiren de olsa vajinismuslu gebe kalan hastalar olabilir.    

Vajinismus hastalığı yaşayan kadınlarda ilişki sırasındaki kasılmalar tamamen kişinin kontrolü dışındadır. Bu hastalıktaki kasılmalar istemsiz olarak gerçekleşmektedir. Vajinismus hastalığını yaşayan kadınların çoğu halen bakiredir.

Vajinismusun tedavisi kişiye göre özel farklılıklar gösterir. Vajinismus hastalığının tedavisinin başarısın da hekimin bilgi birikimine bağlı olduğu kadar hastanın çözüm isteği ve eş desteği çok önemlidir.

Tedavisinde cinsel terapi uygulamalarının oldukça faydası vardır. Hemen hemen tüm vajinismus hastaları cinsel terapi metoduyla tamamen düzelmektedir. Vajinismusun tedavisinde sık görülen hatalardan biri erkeğin, partnerini tek başına tedaviye göndermek istemesidir. Vajinismus tedavisi çift halinde uygulanmaktadır. Tedavi için hastanın ve partnerinin birlikte psikiyatri hekimine başvurması şarttır.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık