Özcan Aladağ

VALİ BÜYÜK VE VEDA


Özcan Aladağ
6 Haziran 2016 Pazartesi 17:18

Adana Valisi Mustafa Büyük, 9 Haziran tarihi itibariyle Adana Valiliği koltuğundan ayrılıp Ankara’ya Merkez Valisi olarak tayin edilmesi nedeniyle Adana’ya ‘elveda’ diyecek.

Öncelikle Mustafa Büyük Valinin Adana’ya vermiş olduğu hizmetlerden ötürü kendisine teşekkür etmek istiyorum.

Her valinin Adana’da bıraktığı izleri, Adana’da görev yaptığı dönemlerde izlediği bir valilik yönteminin olduğunu yaşayarak gördük.

Birçok vali ile çalışma fırsatı bulduğumuz için görev yapan valilerimizi değişik özellikleriyle tanıdık. Valilik yaptıkları dönemleri ve o dönemlerdeki gelişmelere bakarak da valilerimizi değerlendirme fırsatı bulduk.

Mustafa Büyük Valimizi soğukkanlı, devletçi yapısı ve insanları kucaklayan yanlarıyla ağır basan bir valilik dönemi ile tanıdık ve bu düşüncelerle kendisini Adana’dan uğurlayacağız.

Adana’daki küskünlüklerin sona ermesi adına ve devletin resmi daireleri ile STK’ları barıştırmasına verdiği katkılarıyla hatırlayacağız Sayın Büyük’ü.

Adana’dan daha kayda değer bir ile vali olarak neden atanmadığı sorusuna yanıt arayacak değilim. Çünkü buna karar merci ben olmadığım için yorum yapmam da ‘kendimce doğru’ olmaz.
Adana’da kaldığı dönem içerisinde Sayın Mustafa Büyük’ü 3 kez ziyaret etme imkânı buldum. Bu üç ayrı ziyarette görev yaptığım gazetelerde çalışır iken ve son olarak da kendi gazetemizi yayınlamaya başladıktan sonra ziyaret etme imkânını yakaladım.

Her üç ziyaretten sonra bekledim ki Sayın Mustafa Büyük Valimiz bizim bu ziyaretlerimize iadeyi ziyarette bulunsunlar, bizleri şereflendirsinler.

Ne yazık ki bu olay gerçekleşmedi.

Ya bizim beklentilerimiz yüksekti. Ya da Sayın Mustafa Büyük’ün yöneticilik anlayışında böyle gazetelerin idari merkezlerine bir ziyaret söz konusu değildi.

Alınganlık göstermeden işimizi yapmaya devam ediyoruz.

Sıcak kişiliği ve yaklaşımını, hoş sohbet duruşunu ve nazik misafirperverliğini gördüğüm için Mustafa Büyük’ün bundan sonraki valilik yaşantısındaki yol haritasının da güzel bir görünüm arz ettiğini şahsen ben kendi adıma söyleyebilirim.

Adana’da Büyük’ün 2 yılı geçti. İyisi ile kötüsüyle.

Güzel anıları oldu elbette Adana’da Sayın Büyük’ün.

Kendisine Adana’da verdiği hizmetler için bir kez daha teşekkür ediyoruz ve yolu açık olsun diyoruz.

1980 sonrasında Adana’ya atanan valiler içinde pek enderdir Adana Valisi iken merkeze alınan valimiz.

Benim hatırladığım yakın tarihte bir İlhan Atış Vali vardı merkeze alınan bir de Mustafa Büyük oldu.

Takdir hakkını kullananlar bizden iyi bilir diyelim ve Vali Bey ile sevgili ailesine bundan sonraki yaşantılarında mutluluklar, başarılar dileyelim.


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık