Mehmet Özler

VETERİNERİNİZE DANIŞIN


Mehmet Özler
1 Eylül 2016 Perşembe 14:36

Dün Kurbanlık olması gereken hayvanların dini yönden olup olamayacaklarını yazmıştık bugün ise bir veterinerden dinleyelim,

Veteriner Hekimler Odası Adana Şube Başkanı Nihat Köse,

Kurban Hayvanın koyun ,keçinin kulağının küpeli olması lazım derken ,Büüyükbaş hayvanların mesela tosun ve düvenin ise pasaportu olmasını hayvan alırken bunlara dikkat edilmesini öneriyor.

Başkan köse “Hayvanın kulağında küpe olması demek o hayvanın Veteriner Hekim muayenesinden geçtiğini ve sağlıklı olduğunu gösterir.” Diyerek vatandaşı bilgilendiriyor.

Köse hayvan sayısı hakkında verdiği bilgide ise,

2016 yılında kurban almaya uygun 178 bin 772 küçükbaş hayvan ve 14 bin 196 büyükbaş hayvan mevcuttur.2015 yılında Adana’da 122 bin 675 küçükbaş ve 8488 büyükbaş hayvanın olduğu düşünüldüğünde yeterli sayıda hayvanımızın mevcut olduğu anlaşılacaktır.

Ülkemizde de durum farklı değildir. Tarım Bakanlığı’ndan edindiğimiz bilgilere göre, 2014-2015 yıllarında ortalama 870-880 bin büyükbaş ve 2 milyon 700 bin baş civarında küçükbaş hayvan kurban edilmiştir. Bu yıl ülkemizde 3 milyon 700 bin baş küçükbaş ve 1 milyon 200 bin büyükbaş hayvanı mevcuttur.

Başkan Köse Vatandaşlara kurban alırken Belediyelerin belirlediği kurban satış yerlerinde kulağı küpeli ve büyükbaşlarda pasaportu olan hayvanları almalarını öneriyor.

Hayvanın kulağında küpe olması demek o hayvanın Veteriner Hekim muayenesinden geçtiğini ve sağlıklı olduğunu gösterir.

Alınacak kurbanlığın tüylerinin parlak,

Çevreyle ilgili,

Bakışlarının canlı olması,

Herhangi bir uzvunun eksik olmaması gerekmektedir.

Veteriner Hekimler Odası Adana Şube Başkanı Nihat köse, bu yıl kurban bayramında canlı hayvan fiyatlarının 14-16 TL/kg olacağını düşündüklerini Söylüyor..


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık