KEMAL AYDA

Şehmus Baysal

Şehmus Baysal

Kitap fuarının açıldığı günlerde, yıllardır takip ettiğim ve çok sevdiğim değerli büyüğüm Kemal Ayda, ziyaretime gelerek kitap hediye edince, oldukça duygulandım. Kemal Ayda ismini bilirsiniz, yıllardır dişi ve tırnağından arttırdıkları ile kitap çıkartıyor ve sanat ve kültür hizmeti veriyor.

Bu bilgininiz yazarlar gibi bir haftada kitap çıkarabilen yazarlardan değil, aksine kitabın her satırı, her cümlesi her sayfası tatta kapağın tasarımını bile kendisi yapıyor. İşte kitaplarından bir kaçı… Anla bir kez, Okullu kız, Haykırış, Adana CHP ve Gözlemlerim, Düşüncelerimin Rüzgâr Gülleri, Prangalara Vurulmuş Şairim. Yazdıklarım Kurşun düşüncelerim Çiçek, Kalemimin ucunda gerçekleri arıyorum, Kalemim Mızrabımdır, İnleyen Sazımdır, İşte ben işte Kalemim, Demirden Kafes ve Düşüncelerimin Haykırışları…

 

Kendisini sanata ve sanatseverliğe adayan Kemal Ayda,   bilgi birikimiyle toplumu göz önünde alarak toplumsal şiirler, yazılar yazma çabası içerisinde olduğunu görüyoruz. Onun çabası Daha nitelikle ve vasıflı gençler yetişmesi ve Adana sanatına katkı koymak olarak görüyoruz.

Para mı? Sanat mı? Diye sorduğumuzda Tabi ki sanat dedi ve ekledi “ Benim arkadaşlarımın çoğu zengin oldu. Ama ben kendimi Sanatseverlere hizmete adadım. Tabi ki Sanat ve Sanatçı benim için önceliklidir. Benim zenginliğim Kültür zenginliğimizdir. Mütevazılık benim vazgeçilmezimdir. “diyerek ne kadar vefakâr olduğunu gösteriyor değil mi dostlar. ?

Benle sohbet sırasında bile sürekli not tutan Ayda, Adana için önemli bir isim olduğunu düşünüyorum. Gençlerimizin nitelikli yetişmesi için Kültür zenginliklerimize ihtiyaçlarımız vardır. Sanatın ve sanatçının merkezi Adana’dan yeni sanatçıların çıkması için çok okumalıyız, çok yazmalıyız. Kitap fuarını bir avantaja dönüştürerek mutlak ziyaretimizi gerçekleştirelim diyorum.

Saygılarımla   9 Ocak 2017 Pazartesi 11:54

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/kemal-ayda-1065.html