Şimşek savunmaya çare bulmalı

Şehmus Baysal

Şehmus Baysal

Adana Demirspor, Büyükşehir Gaziantepspor’u 4-1 gibi farklı bir skorla yenmesine karşın savunma adeta ‘’alarm’’ verdi. Mavi-lacivertlilerin, defansı 90 dakika boyunca rakibe bir çok gol pozisyonu verdi.

Bunların bazılarını kendileri harcadı, bazılarını da Adana Demirspor kalecisi penaltıda dahil Zülküf kurtardı. Bu kadar çok gol pozisyonu verince ister istemez Teknik Direktör Engin İpekoğlu, adeta çılgına döndü. Maç sonu açıklamalarında da zaten savunma zafiyetine dikkat çekti. Savunma zafiyetinin ana kaynağı forvet elemanlarının yardıma gelmemesiydi.

Ara transferde de Tiago, Alican, Leroy ve Berat gibi hücum gücü yüksek futbolcular transfer edildi. Forvet elemanları rakiplerini kovalamayınca savunmadaki arkadaşları zor durumda kaldılar ve haliyle de pozisyon verdiler. Ancak bu durum böyle gitmez, gitmemeli de. İlk 2 için matematiksel olarak şans devam ediyor, ancak öncelikli hedef play-off olarak belirlenmiş durumda.

Bu da doğru bir karar ve gerçekleşme olasılığı daha yüksek. Bu hedefe giderken savunma zafiyetleri giderilmeli. Zaten Engin İpekoğlu da Altınordu maçı hazırlıklarına başlar başlamaz, antrenmanlarda bunun üzerinde durmaya başladı. Yapılan taktik antrenmanlarında oyunu sık sık durdurarak defans oyuncularını yapmaları gerekenler konusunda, forvetteki futbolcuları da defansa yardım etmeleri konusunda sık sık uyardı. Futbolcularda İpekoğlu’nun isteklerini yerine getirebilmek için çaba harcadılar.

Hafta sonu deplasmanda yapılacak Altınordu maçında savunmanın nasıl oynayacağını hep berabere göreceğiz. Şuna eminim Büyükşehir Gaziantepspor maçındaki gibi çok sayıda pozisyon verilmeyecektir. Defans daha derli toplu olacak ve maça damgasını vuracaktır.17 Şubat 2017 Cuma 10:34

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/simsek-savunmaya-care-bulmali-1137.html