ADANA’DA 25 KİLİSE VAR

Özcan Aladağ

Özcan Aladağ

Adana’da kaç adet kilise var diye bana sormuş olsalardı inanın sayısını bilemezdim. TBMM’ye verilen bir soru önergesi ile Adana’daki kilise sayısını da öğrenmiş olduk. Sıkı durun rakam veriyorum.

Toplam 25 kilise var Adana’da. İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun Başbakan tarafından yanıtlanması için verdiği soru önergesine Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan yanıt vermiş. Aslında Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesinin içerisinde hızlı trenlerde ve yolcu bekleme salonlarında anons öncesi ‘Ding-dong’ sesinin duyulup arkasından anonsa geçilirken bazı yolcuların ‘Bu ses kiliselerdeki çan sesini hatırlatıyor. Kaldırılsın’ taleplerinin olduğuna da tanıklık ettik. Ve bakanlık ‘Din-dong’ sesinin neden kullanıldığını da bu soru önergesine verdiği yanıt içerisinde değinerek açıklık getirmiş.

Uluslar arası normlara göre bu sesin kime ne zararı var anlamış değiliz. Vatandaş nereden buluyor böyle kel alaka yakıştırmayı? İnanın anlamış değiliz. Gelelim kilise sayısına. Adana’da taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli 25 adet kilise varmış. Bunu bakanlık resmi olarak açıkladı. Bu kiliseler ne kadar kullanıyor? Yerleri nerede? Onu da bilmiyoruz. İşimiz düşmediği için bilmemek kadar doğal bir şey olmaz.

Adana’da kiliselerin yerlerini ancak yerel belediyelerin mevsimler itibariyle temizlik yapmaları ile hatırlıyor ve haberdar oluyoruz. Hazır söz kiliselerden açılmış iken belediyelerimizin temizlik mevsimleri de geldi. Önümüzdeki günlerde ilçe belediyelerinden kiliselerde temizlik yapıldığına dair basın açıklamalarının gelmesine ramak kaldı. Adana’daki hızlı tren bilindiği üzere Mersin-Adana arasında yolcu taşıyor. Bu da bizim istediğimiz hızda değil. Doluluk oranı ise yüzde 80 civarında ortalama olarak. Kentin ulaşımında önemli derecede yer tutuyor. Devlet Demir Yolları’nın kendilerini yenileme dönemi de geldi aslında.

Hep söyledik durduk, günlerce de yazdık. Trenlerin içerisinde satıcılardan ne yazık ki bir türlü kurtulamadık! Bu vesile ile trenlerin bu satıcılardan kurtulmasının da gerektiğinin altını çizelim. Adana-Konya arasında hızlı trene kavuşacağımız günleri de iple çektiğimizi belirterek yarın görüşmek üzere diyelim.7 Mart 2017 Salı 09:26

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/adanada-25-kilise-var-1174.html