TANKLAR VE GENÇLİK

Mehmet Özler

Mehmet Özler

16 Nisan Takvimi hızla yaklaşıyor. Anayasa Referandumu için hatip ve hatibeler seçmeni bilgilendiriyor. Neden evet? Neden hayır’ı anlatıyorlar seçmene. Şu an piyasada Ak Parti ve Cumhuriyet Halk partisi piyasada. Milliyetçi Hareket Partisinde ciddi bir çalışma yok.

Genel merkezden talimatını mı bekliyorlar onu bilemiyoruz. Sarıçam ilçesinde Ak Parti hatip ve hatibeleri ile gezdim. Bu gezi sırasında halkın çoğunluğu kararını vermiş gibi. Mesela evet’i anlatan bir hatibe 18 yaşında seçilecek olan Milletvekilliğini anlatırken, 71 yaşında olduğunu söyleyen Aladağlı Hüseyin amca ‘evet ben şahsen destekliyorum. Neden derseniz, çünkü 15 Temmuz darbe kalkışmasında o gece tankların önüne ben ve benim yaşımda olanlar değil, 18 yaş civarında gençler yattı’ diyor. Genel kanaat evet’i destekleyenler. Gezimiz esnasında ise bir başka köyde Yeniyayla’da bir kişinin itirazı vardı. Oda kendine göre haklı, açıklanmasını istediği soruları sordu. Soru soranı dinledik.

Cevap veren hatibeyi dinledik. Bende oluşan kanaate göre, soru soran ikna olmadan öte, sanki kafasında olan siyasi partinin kararına göre hayır diyeceği ortaya çıkıyor. Ortaya çıkan şu ki, Evet’i anlatacak olanda, Hayır’ı anlatacak olan siyasiler ve siyasi parti temsilcilerinin biraz daha sahada olup vatandaşı bilgilendirmesi gerekiyor.

ŞEHİTLER

Bu vatan için ölen. Ölüm sırası kendisinde olduğunu bildiği halde en önde olan. Tabir caizse gözünü kırpmadan bu vatan ve millet için Şehit olan.. Evet, onlar dün Çanakkale’de şehit oldular.

Aç kaldılar. Açıkta kaldılar. Her türlü zorluğa rağmen düşmanı Çanakkale Boğazı’ndan geçirmediler. Ve o sırta altın harflerle ‘Çanakkale Geçilmez’ yazdırdılar.. Bu destanı yazdıran ecdadımızı bir kez daha rahmetle anıyoruz. Biz ecdadımızla gurur duyuyoruz..

Nasıl duymayalım ki, yedi düvele meydan okumuş ve kazanmış. 18 Mart vesilesiyle bir kez şehitlerimizi rahmetle anıyor ve ruhlarına FATİHA diyorum.20 Mart 2017 Pazartesi 09:39

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/tanklar-ve-genclik-1209.html