MUHAKKİK KARDEŞİN DOSYASINDA BU BİLGİLER OLMALI

Özcan Aladağ

Özcan Aladağ

Dün bu köşede Sayın Milli Eğitim Bakanımızın bilgisinin olması adına Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün personellerinin sınavlarda görevlendirilmesine yönelik olarak yapılan yanlışlıklar ile ilgili yazdığımız yazılardan sonra atanan muhakkik kardeşimizin bizlere karşı takındığı tavırları dile getirmiştim.

Ve dünkü yazımda muhakkik olarak atanan arkadaşın dosyasında olması gereken bilgileri yazmaktan da asla imtina etmeyeceğimizi dile getirip böyle bir soruşturmasın konuyu aydınlatamayacağını, soruşturma ile ilgili görevlendirmelerin yanlışlığı ve ilerleme yöntemlerinin tutarsızlığını dile getirmiştim.

Dünkü vermiş olduğumuz sözü tutalım ve bugün bazı bilgilere Adana Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerine iletelim. Onlar dosyalarına mı koyarlar bu bilgileri, gereğini mi yaparlar artık bilemem. Ama şunun bilinmesinde yarar var. Bu konu gün ışığına çıkana değin de bizler konuyu takip edeceğiz. Bizleri ulaşan bilgileri kaynağı da yine Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesindeki personeller olmak kaydı ile not düşerek vermiş olalım.

1- Valilik kadrosunda görev yapan iki isim var. S. ve F. Beyler. Valilik kadrosunda olmalarına rağmen tüm sınavlarda görev veriliyor. Valilikte görev yapıp kadrosu Milli Eğitimde olanlara, araçları ve ehliyetleri olmalarına rağmen görev verilmiyor.

2- Sivil Savunma Uzmanı A. Hanım, 18-19 Mar tarihinde yapılan Açık Öğretim Lise ve Orta Okulu sınavlarında Cumartesi günü okulda gözetmen olarak veriliyor. Gözetmen olabilmek için öğretmen yoksa bu görevlendirme yapılabiliyor. A. Hanım Cumartesi sabah ve öğle okulda gözetmen, Pazar günü ise sınav kutularının başında görevlendiriliyor.

3- Son üç adet Adana İl Milli Eğitim Müdürlerinin görev yaptıkları dönemleri kapsayan görevlendirme listelerini önünüze bir koyup inceleyin. Kimler görev almışlar? Kimler alamamışlar? Eski Özel Kalem Müdürü Y. Hanım her görevlendirmede yer almış mıdır? Almamış mıdır? Bir araştırın lütfen.

4- Bilgi İşlem Bürosundaki memurlar sistem üzerinden yapılan yani internet üzerinden yapılan her sınavlarda görev veriliyor. Okullarda gözetmenlik yapıyorlar.

5- İl Milli Eğitim Müdürlüğünün bu konudaki açıklamasında MEBBİS ve ADABİS sistemiyle görevlendirme yapılıyor ve adaletli olunuyor deniliyor. Yani şifreniz ile giriş yapabiliyorsunuz. Ne kadar çok görev almış iseniz o kadar görev almanız zorlaşıyor. Sistem az puanı olana öncelik veriyor. Sürekli görev alanın puanı azaldığı halde sürekli görev alabiliyor. Düşük puana rağmen… Bu sistem yani ADABİS sistemi bir yıldır uygulamada. İsim alfabetik sıraya göre yazılıyor ise bir defa dahi görev verilmeyenlere niçin verilmiyor?

6- Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğündeki rotasyonla her birimin şefleri değiştirildi. İki birimin değişmedi. Özel öğretim ve dershanelere bakan birimlerin şefleri değişmedi. Görevlendirmede bu konuda bir dikkate alım söz konusu mu? Sizin anlayacağınız bu sorular uzar gider. Müfettiş kardeş bu konularda nasıl bir soruşturma yapacak ve rapor tanzim edecek onu da merak ediyorum. Şimdilik burada noktayı koyup bekleyelim. Bakalım bu konuda neler yapılacak?4 Nisan 2017 Salı 09:14

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/muhakkik-kardesin-dosyasinda-bu-bilgiler-olmali-1246.html