Hüseyin Sözlü'nün vefası!

ÖMER ALPDOĞAN

ÖMER ALPDOĞAN

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Pozantı Belediye Başkanı Mustafa Çay'ın tahliyesinde vefa örneği göstermiş..

Kozan Cezaevi'nden tahliye olan Mustafa Çay'ı Sarıçam Otoban girişinde çiçekle karşılamış.. Çok güzel bir jest.. Sözlü, bu güzel vefa örneğini, kendi sosyal medye hesabından paylaşmış.. Fotoğraflarda, Çay'ı karşılayanlar arasında MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz, MHP İl Başkanı Yusuf Baş da olduğu görülüyor.. Sözlü, vefasını gösterdiği karşılamayı fırsata çevirip, geçen yıl Ramazan ayında yapılan bir toplantıyı sorabilirdi..

Mustafa Çay ve Seyfettin Yılmaz ve kendisi hazır bir aradayken, o toplantıyı sorması çok yerinde olurdu.. Gerçi, Mustafa Çay artık dışarıda.. Bundan sonra, bir araya gelecekleri çok fırsatları olur.. Büyükşehir Belediyesi yakınlarında yine bir MHP'li siyasetçinin ofisinde Ramazan ayında oruçlu oruçlu gerçekleşen sohbette neler konuşulduğunu, Haziran ve Temmuz aylarının önemini bir de birinci ağızdan birbirlerine anlatmaya bol bol zaman bulurlar...

*

Kerkük'te Türkçe resmi dil

ABD'nin şımarık çocuğu Barzani'nin Türk yurdu Kerkük'e bayrak asması giderek ters tepmeye başladı.. Biliyorsunuz, Türkiye'de de büyük tepki toplamıştı…

Barzani, bayrak çekmekle kalmamış, Kürtçeyi resmi dil olarak ilan etmişti.. Tabi, bütün bunları yaparken ABD'ye güveniyordu.. ABD'den dolayı kimsenin kendisine karşı çıkmayacağını sanıyordu.. Ama, planı tutmadı.. Türk yurdunu Kürt bölgesi ilan eden Barzani'ye en büyük darbe Irak merkezi yönetiminden geldi.. Irak Hükümeti, Kerkük'te diğer Türkmeneli illerinde Türkçe'yi resmi dil ilan etti..

Irak Anayasası'nın 4.'üncü maddesinin 4'üncü fıkrası ile 5'inci maddesini uygulamaya geçirmiş.. Irak Hükümetine attığı doğru ve yerinde adımdan dolayı kutluyoruz…

*

Kişisel bilgilerimiz kaça satılıyor?

Sanal alemde, kişisel bilgilerimizin, bazı uyanıklar için gelir kaynağı olduğunu biliyor musunuz?.. Siber suç dünyasında, kişisel bilgilerimizinden çok büyük para kazananlar var. Fortinet ardlı bir şirket, bu konuyu araştırmış..

Araştırma, kişisel bilgilerimizin içeriğine göre farklı ücretlerden satıldığını ortaya koymuş.. örneğin, kredi kart numaralarımız yaklaşık 0,50 dolara satılıyormuş.. Eğer bilgiler içerisinde kart kullanıcısının ismi ve PIN numarası varsa fiyatlar 2-2,50 dolara çıkıyormuş.. 2013 yılında yaşanan tarihin en büyük siber hırsızlığında, bir milyar civarında hesap bilgisini çalanlar, bu verilerin üç kopyasını kopya başına 300 bin dolara yani yaklaşık 1,1 milyon TL'ye satmışlar..

Bu da, bir hesabın 0,0003 dolara kadar satıldığı anlamına geliyormuş.. Banka hesaplarımızın fiyatı daha yüksek.. Geçen yıl bir kişi, bir bankanın hesap bilgilerini 10 dolara satarken yakalanmış.. Bu hesabın içinde 100 ila 500 dolar arasında bir miktar bulunuyormuş.. İçerisinde 20 bin dolara kadar para bulunan bin banka hesabına ait bilgilerin satış fiyatı 70 dolarakülselebiliyormuş…

Normal banka bilgilerinin satış fiyatı ise 1 doların altına kadar düşebiliyormuş.. En değerli veriler ise tıbbi kayıtlarımız… Fortinet, tek bir kişinin tıbbi kayıtlarının fiyatının 10 ila 20 dolar arasında değiştiğini belirtiyor.. Bu da, siber suç dünyasında, sağlık bilgilerinin finansal bilgilerden daha yüksek olduğu anlamına geliyor.. Şimdi, üşenmeyin hesap edin.. Sizin kart bilgilerinizden, mail bilgilerinizden, banka hesaplarınızdan ve hastanelere teslim ettiğiniz sağlık bilgilerinizinden kimler ne kadar para kazanmışlar?…

*

Yurtdışı seçmen azalıyor

Referandum sürecinde Türkiye ile AB ülkeleri arasında yaşanan gerilim, o ülkelerde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına pahalı mal oluyor..

Almanya, Hollanda ve Avusturya, çifte vatandaşlıkları iptal için hazırlıklar yapıyor.. Avusturya, Almanya ve Hollanda'dan önce bir adım daha atttı.. Mayıs ayında yürürlüğe girecek bir yasayla, Avusturya vatanhdaşı olduktan sonra yeniden Türk vatandaşlığı da alanların hem Avusturya vatandaşlığını iptal edecek, hem de 5 bin Euro para cezası kesecek..

Avusturya Hükümetinin bu kararından sonra, çifte vatandaşlık sahibi Türkler'in Türkiye cumhuriyeti vatandaşlığını iptal ettirmek için elçilik ve konsolosluklarda sıraya girdikleri biliniyor.. Bunların büyük çoğunluğu da, 16 Nisan'daki refgerandumda 'EVET' oyu kullanan çifte vatandaşlar.. Geldiğimiz noktada, referandum geçti gitti ama sıkıntısının gurbetçilere kaldığını gösteriyor..

Gerilim politikası, gurbetçilere hiç yaramadı.. Ya o ülkenin vatandaşı olacaklar ya da sınır dışı edilecekler.. Gelişmeler, gurbetçilerin Türk vatandaşlığından ayrılmayı tercih edeceklerini gösteriyor ama, hükümetler buna ne diyecekler işte o bilinmiyor..

*

Enis Gözübatık'ı kaybettik

Adana, değerli bir evladını daha yitirdi… Türk Milliyetçiliği, cefakar ve vefakar bir mensubunu da uğurladı.. Adanalı Türk Milliyetçilerinin birlikte yürüdüğü, yeri geldiğinde davasının önderi olan, düşüncelerinden bir çok Türk Milliyetçisinin yararlandığı Enis Gözübatık hoca, artık aramızda yok….

1997-2003 yılları arasında Adana Ticaret Lisesi'nin müdürülğünü yapan, sadece ülkücülerin değil, baştka öğrenci ve öğretmen arkadaşları olmak üzere tüm tanıyanların gönlünde taht kuran Enis Gözübatık dün uçmağa vardı.. Aziz bedeni dün Kabasakal Mezarlığında ebedi istiratgahına konuldu.. Mekanı Tanrıdağı olsun!...26 Nisan 2017 Çarşamba 08:39

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/huseyin-sozlunun-vefasi-1301.html