Taklide ne gerek vardı!

ÖMER ALPDOĞAN

ÖMER ALPDOĞAN

Geçtiğimiz günlerde, Adana Büyükşehir Belediyesi Basın Bürosu bir haber servis etmişti… Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, artık klasik sınıfına giren 1974 model kaplumbağa ile kent turu atıyordu.. Tıpkı, Genel Başkanı Devlet Bahçeli gibi..

Habere göre, Bahçeli gibi klasik arabalara tutkunmuş.. Bahçeli gibi, klasik arabalara binip tur atmayı severmiş.. Haberi görünce, "taklide ne gerek vardı" diye düşünmekten kendimi alamadım.. Hüseyin Sözlü, zaten kendine özgü bir kişilik..

Eskilerin deyimiyle nevi şahsına münhasır bir siyasetçi.. Öyle olduğu için halk tarafından sevilmişti.. Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yle adeta "Tapu"lanmış bir bir olayı kendini halka sevdirmekte "sigorta" yapmak istemesine ne gerek vardı.. Bizim bildiğimiz Hüseyin Sözlü, "Hatice"lere değil, neticelere bakardı.. Kendisine bir örnek hatırlatmak istiyorum.. Düşününce öyle tapuya, sigortaya, haticeye gerek olmadığını, halkın sevgisini kazanmanın anahtarının bizzat kendisinde olduğunu anlayacaktır..

Hüseyin Sözlü, Ceyhan Belediye Başkanı olduğu dönemlerde sık sık Dörtyol'daki "Meşhur Ahmet Usta Kebap"a gelirdi.. Orada çalışan ve tamamı doğu ve güneydoğu kökenli insanlar Sözlü'yü çok severdi.. Çünkü, Sözlü, kebapçıda dobra dobra konuşur, dobra dobra davranırdı.. MHP ile uzaktan yakından ilgisi bulunmayan o çalışanlar Sözlü'nün etrafında pervane olurlardı.. Sözlü, diyaloglarıyla gönülleri kazanmıştı.. O çalışanlar, yerel seçimde oylarını Sözlü'ye kullanmışlardı..

Çevrelerinde de Sözlü'ye oy vermeleri için kulisler yapmışlardı.. Dağlıoğlu'dan MHP'ye çıkan oyların çoğunda, başka siyasetçilerin değil, Sözlü'ye duyulan sevginin payı vardı.. Ben, bizzat tanık olduğum için çok rahat söylüyorum.. Sözlü, Sözlü olduğu için seviliyor.. Öyle başkalarına "tapu"lu eylemleri, kendini sevdirmek için "sigorta" olarak görmemeli.. "Hatice"lere değil, kendi yüreğinin neticesine güvenmeli…

*

Işıklar içinde yat Necip Hablemitoğlu

Türkçü düşüncenin büyük mücadele insanı ve şehidi Dr. Necip Hablemitoğlu'nun sevgili eşi Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu'na Lions Kulüpleri tarafından "Melvin Jones Dostluk Ödülü" verilmesi ile ilgili haber önüme gelince çok duygulandım.. Songül Hanımın başarısıyla kıvanç duyarken, Necip Hablemitoğlu ağabeyimizin haince katledilmesini hatır

ladım.. Necip Ağabeyim, o dönem şimdilerde FETÖCÜ denilen Fetullah Örgütü'nün korkulu rüyasıydı.. Yeni Hayat Dergisi'nin her sayısında, mutlaka FETÖ'nun kumpaslarını ortaya çıkaran makaleler yayınlardı.. Kitapları da aynı nitelikteydi.. FETÖ'nün, Alman vakıflarının Türkiye üzerindeki kumpaslarını belgeleriyle ortaya koymuştu.. Sonunda kurdukları tuzakta kalleşçe katlederek susturdular.. Şengül Hablemitoğlu'na, eşinin gözleri önünde katledilmesinin şokunu yaşattılar..

Şengül Hablemitoğlu da kocası gibi bilim insanıydı… Necip Ağabeyimizin yaşadığı dönemde Doçent olmuştu.. Eşinin ölümünden üç yıl kadar sonra "Profesör" oldu.. Bir taraftan bilimsel çalışmalarını yaptı, bir taraftan çocukların hem annelik hem babalık yaptı, diğer yandan da Necip Hablemitoğlu'nun katillerinin bulunması, Hablemitoğlu adını yaşatmak için mücadele verdi..

Bu amaç için, 2008 yılında kurduğu "Dr. Necip Hablemitoğlu Toplumsal Araştırmalar Derneği (NEHTAD)'ni kurdu.. Suikastin üzerinden geçen 15 yıla karşın, katiller hala bulunumadı ama, Şengül Hablemitoğlu mücadelesini sürdürdü.. Yaptığı bilimsel ve sosyal çalışmaların sonunda takdir görmesine, en az Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu kadar sevindim..

Teşekkürler Lions kulüpleri.. Mücadele gücün hiç azalmasın Şengül Hablemitoğlu.. Bu vesileyle, şehidimiz Necip Hablemitoğlu'nu bir kez daha sevgi, saygı ve minnetle anıyorum.. ışıklar içinde yatsın!...

*

MHP adını kimler kullanıyor?

Zaman zaman, Adana Büyükşehir Belediyesi'nin bürokratları ile ilgili basın bültenleri servis ediliyor.. Ancak, bu bültenler, Büyükşehir'in diğer haber bültenleri gibi Büyükşehir Belediyesi basın Bürosundan gelmiyor.. Gazetecilik deyimiyle, asparagas bir adresten geliyor..

Çakma bir mail adresi kullanılıyor.. İlk bakışta, bültenin, MHP Adana il Basın Bürosu'ndan geldiği imajını uyandırıyor.. Ancak MHP ile ilgisi yok.. MHP Adana Başkanlığı'nın haberleri, "mhp.adana@gmail.com" adresinden medyaya ulaştırılıyor.. Büyükşehir bürokratlarının haberleri ise "mhpbasin01@gmail.com" adlı çakma bir adresten servis ediliyor.. Bazı meslektaşlarımız, mail adreslerini karıştırıyor, çakma adresten gelen haberleri de MHP'nin haberleri zannediyor.. Gerçekte, bu adresin, MHP ile uzaktan yakından ilgisi yok..

Böyle olunca hem MHP'liler, hem gazeteciler, "mhpbasin01@gmail.com" mail adresini açan ve MHP'nin adını yasal olmayan şekilde kullanan kişinin kimliğini merak ediyor.. Bugüne kadar, yapılan araştırmalarda, MHP adını kullanan kişi belirlenemedi.. Gelen haberlerin içeriğine, yağ çekilen isimlerin görevlerine bakılınca; MHP adını kullanan kişinin Adana Büyükşehir Belediyesi bünyesinden biri olduğu ihtimali ağırlık kazanıyor...

Her kimse, bugüne kadar kendini saklamayı başardı.. Ancak bu ilelebet böyle gitmeyecek.. Nasıl olsa yakında kim olduğu anlaşılır.. Hesabın da yasalar önünde verir!….27 Nisan 2017 Perşembe 09:24

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/taklide-ne-gerek-vardi-1306.html