ADANA’DA POLİTİKA KAZANI KAYNAYACAK

Edibe Gülnar

Edibe Gülnar

Bir referandumu daha geride bıraktık. Türkiye genelinde evet çıkacağını, Adana’da ise oylamanın sonucunun hayır olacağını günlerdir bu köşeden dile getiren bir yazar olarak bu referandum sonrasında Adana politikasında kazanın kaynayacağını söylemekte yarar görüyorum.

Özellikle iktidar partisi olan Ak Parti’de bazı şeylerin değişmesi gerektiğine inananlardanım ve bu değişimin de 21 Mayıs tarihinde yapılacak olan kongre sonrasında başlayacağını ümit ediyorum. Önümüzde en yakın seçim yerel seçimler ve akabinde ise Cumhurbaşkanlığı seçimi.

Bu referandumda Ak Parti içerisinde soğuk savaşların yaşandığına tanıklık ettik. Özellikle mahalle temsilcileri, ilçe yönetim kurulu üyeleri ve siyaseten belirli yerlerde duruş sergileyen Ak Partililerin evet konusunda fazlaca üzerlerine düşen görevi yapmadıklarını gördüm, tanıklık ettim.

Elbette bu olup bitenleri Ak Parti’nin kendi parti kurmayları da gördü ve seçim sonrasında Ankara’ya gönderilecek olan raporda bunları da belirtmek durumundalar. Bu oylamada milletvekillerinin de yeterince başarılı bir çalışma temposu içerisinde olmadıklarını söylemekte hiçbir sakınca görmüyorum.

Ak Parti’de parti için çalışan, ceplerinde beş kuruşu olmayan fakir halk teşkilatlara gidecek parası yokken iş istediğinde ‘bizler İşçi Bulma Kurumu değiliz’ diye garibanları terslemişlerdir. Bunun yanı sıra işe alınanları da gören garibanlar dışarıda kaldığını görünce çalışmanın anlamsız olduğunu belirtip ‘bir oyumuz var oda Reis'e feda olsun’ diyerek geri durmuşlardır. Rantlar çıkarlar doğrultusunda Ankara'da dayısı olanların ensesi kalınların arkasında duran kişilerin işe konulması da referandumun bir kaybıdır.

Mahalle başkanları ve yanındakiler bazı gazetelere reklamlarını yaptırıp teşkilat sorumlularını hiçe saymışlardır. Bunun yanı sıra teşkilatlar içinde erkek kadın ilişkileri gündeme gelmişlerdir. Bazı dedikodular ayyuka çıkmış herkes birilerini suçlar olmuştur.

Herkesin her şeyi bildiği ve konuşuruz şunu yaparız demeleri de çirkinlik olup, referandum çalışmalarına damgasını vurmuştur. Birde dışarıda kalıp küstürülenler teşkilatlara gelmesinler diyenler fotoğraf çekildiğinde onlarla fotoğraf çektirmeyin diyecek kadar ileri giden insanlar topluluğunu da belirtmiş olayım. İşte bu gelişmeler ışığında bir referandum daha geride kaldı. Şimdi gözler önümüzdeki sıcak saatlere çevrildi. Adana politikası kaynayacak…

Yerel seçimler öncesinde saflar yeniden tutulacak. Kartlar yeniden karılacak. Karılması da gerekiyor. Başarısız olanların gitmesi gerekiyor. Yerlerine ise yeni heyecanlarıyla yeni isimlerin gelmesi ve sıcak saatlerde yeni politikalar üretecek siyasetçilerle Adana’nın yoluna devam etmesi gerekiyor.

Bütün bunlara hazırlıklı olun. Adana politik kazanı kaynayacak.12 Mayıs 2017 Cuma 08:59

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/adanada-politika-kazani-kaynayacak-1357.html