MÜRÜVVET KEKİLLİ’Yİ UNUTTULAR

Özcan Aladağ

Özcan Aladağ

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin Meclisi tarafından Mürüvvet Kekilli isminin kentteki bir caddeye veya sokağa verilmesine ait teklifi komisyonlara sevk edildi. Bu teklif ne zaman sevk edildi?

Tarih veriyorum. 8 Şubat 2017… O tarihten bu tarihe kadar Mürüvvet Kekilli’nin ismini ilgili komisyonlar bir türlü görüşüp karara bağlayamadılar! Garip değil mi? Hoş, aynı komisyonlarda geçen yılın Mayıs ayından kalma yani bir yıldır bekleyen gündem maddeleri de var da! Komisyonlar böyle… Öncelikleri birileri mi tayin ediyor?

Mürüvvet Kekilli ismini komisyonda gündeme alıp görüşüp kabul etmek meclis üyelerinin 5 dakikasını almaz. MHP’nin meclis üyeleri bu konuda neden ipe un sererler? Veya bu kadar ilgisiz kalırlar?

Onu da anlamış değilim. Mayıs ayında isimlerin verilmesine ait ilgili maddeler komisyonlardan geldiği üzere kabul edilerek geçti. Bu kadar zor muydu Kekilli isminin de komisyondan geçirilerek ismin bir yere verilmesi?

Peki, Mürüvvet Kekilli kimdir?

İsterseniz biraz da bundan bahsedelim. Mürüvvet Kekilli… Adanalı olup 44 yaşındaydı. Evli ve beş çocuk annesiydi. Halk türküleri ses sanatçısıydı. Ülkücü Hareketin şölen ve gecelerinde kitleleri coşturan türküler söylüyor, ayrıca plak, kaset ve sahne çalışmalarına devam ediyordu. Adana MHP İl Kadınlar kolu başkanıydı.

16 Ağustos günü, sabahleyin Sucuzade Mahallesi’ndeki evine baskın düzenleyen militanlar tarafından vurularak ağır yaralandı. Uzun müddet tedavi görmesine rağmen kurtarılamayarak Ankara Gülhane Askeri Hastanesinde şehit düştü. Cenazesi, Adana Karşıyaka Asri Mezarlığı'na defnedildi. Gerçek bir “Türk Anası”, “Bozkurt Anası” idi.

Bu meclis üyelerinden ricamız, Mürüvvet Kekilli ismini komisyonda bekletmeyin lütfen…12 Mayıs 2017 Cuma 09:00

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/muruvvet-kekilliyi-unuttular-1358.html