BİR SAATİNİZİ AYIRMANIZI RİCA EDİYORUZ YETKİLİ VE ETKİLİLER!

Özcan Aladağ

Özcan Aladağ

Bugün sizlere aktaracağım bu konuyu müteakip defalar bu sütunlardan dile getirdim, bunu biliyorum.

Buna rağmen çözüm buluruz ya da bulamayız ayrı bir konu ama yine de bu konuyu son kez buradan dile getirip insanlara yaşatılan eziyeti kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

Özel halk otobüslerinden bahsedeceğim bugün sizlere. Ve sonrasında özel halk otobüslerine hat tahsis eden, onların denetiminden mesul olan Adana Büyükşehir Belediyesi’nin tüm etkili ve yetkililerine bir soru yönelteceğim yazımın sonunda.

Gelelim konumuza,

Özel halk otobüslerinde ücretsiz seyahat etme hakları yasal düzenleme ile güvence altına alınmış insanlar var. Kimler bunlar? Şehit yakınları, zabıtalar, polisler, basın mensupları, sağlık problemleri nedeniyle beraberinde özürlü olan kişilerle birlikte seyahat etme hakkı olan kişiler, vs…

Bu ücretsiz seyahat edeceklerin listesi her özel halk otobüsünde liste olarak yer alıyor ve panoda sergileniyor. Buna rağmen özel halk otobüslerinin sürücüleri, araçlarının içerisinde bu ücretsiz seyahat etme hakkı olan kişilere yapmadıklarını, söylemediklerini bırakmıyorlar. ‘Akşama kadar sizi mi taşıyacağız? Bıktık usandık! Kontağı kapatıp çalışmayacağım’ cümleleri ile başlayan ağız dalaşı ve sonrasında duraktan durmamak, ücretsiz seyahat edecek kişileri görünce durup almamak…

Aklınıza gelmeyen hadiseler. Ayakta yolcuların bulunduğu sırada aracı dakikam geçiyor bahanesi ile aşırı süratle bu ücretsiz seyahat edenlere kızgınlığından dolayı araç içinde savurmalar…

Bütün bunları yaşıyoruz ve tanıklık ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin bu konudan sorumlu birimlerine buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Sivil kıyafetli elemanlarınız ile bir denetim yapın lütfen. Olup bitenleri bir de siz görün. Bu özel halk otobüslerinin sürücülerine, durak başkanlarına veya yetkilileri kim ise bu isimlerle bir toplantı yaparak bu tatsız olayların neden kaynaklandığını bir sorun.

Bir seminer verin, konu hakkında onları bilgilendirip bu gibi olayların olmaması adına bir adım atın. Yola zabıtayı çıkarıyorsunuz. Bir gün veya iki gün denetim yapıyorsunuz.

Akabinde denetim bitince bu arkadaşlar bildiklerini yapıyorlar. Sahi, özel halk otobüslerinin sürücülerinin kılık ve kıyafetlerinden, saçlarından, sakallarından hiç haberiniz var mı? Araçların içerisindeki koltukların, tutulacak olan askılardan, demirlerden hiç haberiniz var mı?

Aracın içerisindeki düzenden, temizlikten hiç haberiniz var mı?

Zabıta marifeti ile aracın dış yüzeyini ve genel durumunu kontrol etmenin yanında bu bahsettiğimiz konularda bir denetim yaptınız mı?

Hayır…

O halde sözü fazla uzatmadan yazımın başında da söz ettiğim üzere etkili, yetkili kardeşlerimize bir soru yöneltelim.

‘Bütün bunlar Adana’da yaşanıyor. Biz sizlere aynen yaşananları aktardık? Şimdi ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bu konuları çözüp bir daha böyle olumsuzlukların yaşanmaması adına neler yapacaksınız?’ İşte size bir soru… Cevabını da inanın merak ediyorum. İnşallah çözüm bulursunuz. Ötelemeden…17 Mayıs 2017 Çarşamba 08:50

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/bir-saatinizi-ayirmanizi-rica-ediyoruz-yetkili-ve-etkililer-1372.html