Başkan adayı Sözlü'ye de sorulmalı

ÖMER ALPDOĞAN

ÖMER ALPDOĞAN

MHP Adana il Başkanlığı kongresi 21 Mayıs Pazar günü yapılacak.. Kamuoyunda 5 tane isim dolaşıyor… Medyadaki yandaşlarına bakarsanız hepsi birbirinden iddialı… Hepsi de Genel Merkez'in adayı… Ancak, hiçbirnin söyledikleri ya da iddiaları gerçeği yansıtmıyor..

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli başta olmak üzere, Genel Merkez'in kongrelerin elden geldiğince tek adayla gidilmesi yönünde eğilimleri olduğu gizli bir şey değil.. Sayın Bahçeli, il başkanlarıyla yediği yemekte, bu durumu da özellikle vurgulamıştı…

Kamuoyunda adı geçenlerin yanında, bazı kesimlerce "Adana'nın abisi" olarak ilan edilen Adana Milletvekili Muharrem Varlı'nın kongreye katılacak "tek adayı" bizzat belirlemeye çalıştığı ileri sürülüyor.. Adana'daki izlenim, il başkan adayını belirlemede kontrolün Muharrem Varlı'da olduğu, Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün gelişmelerin dışında tutulduğu yolunda..

Gerçek ya da değil.. Ama, görüntü ve algı bu yönde.. Hüseyin Sözlü ile Muharrem Varlı'nın arasında geçmişten gelen soğukluk ve iki ismin önceki kongrelerde karşı karşıya gelmeleri bu algıyı daha da pekiştiriyor… Eğer durum bu minvalde ise, MHP için son derece yanlış bir tutum..

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün dışlandığı ya da yok sayıldığı bir kongre, MHP'yi Adana'da hem daha geriye götürür.. Hem de önümüzdeki seçimlerde MHP'nin yenilgisinin baş nedeni olur.. Şunu unutmamalı ki, merhum Recai Yıldırım gerçekten Adana'nın ağabeyi idi..

Parti içindeki her grubu, kendisine en karşı olanlarda dahil, yeri geldiğinde kucaklamayı biliyordu.. MHP ve ülkücülerin yararına bir durum olduğunda kişisel hırs ve kavgaları elinin tersiyle bir kenara itiyordu.. En sıkı Recai Yıldırım muhalifi bile, Recai Yıldırım'a gidip görüşlerini aktarabiliyordu..

Muharrem Varlı'nın şu andaki konumu Recai Yıldırım'ın yerini doldurmaya yetmez.. Onun gibi ağabeylik yapmasına izin vermez.. Hüseyin Sözlü'nün dışlandığı bir durum, kişisel kavganın bir sonucu olur ancak.. Üstelik, Adana teşkilatlarının Adana Büyükşehir Belediyesi ve Başkan Hüseyin Sözlü'nün desteği olmadan kılını kıpırdatacak hali yoktur..

İlinden ilçelerine, gençlik yapılanmalarından taşmedreselililerine MHP ve Ülkücü Hareket, Adana Büyükşehir Belediyesi ve Hüseyin Sözlü'nün sağladığı imkanlarla icraatlarını gerçekleştirebiliyorlar.. Sözlü'nün desteği olmadan, ne teşkilat binalarında, ne Atatürk Caddesinde, ne Duygu Cafenin ordaki Gençlik Meydanı'nda, ne Sarıçam'da en küçük bir etkinlik gerçekleştirebilmeleri mümkün değil..

Bunun böyle olduğunu, en yetkilisinden sade üyesine sempatizanına kadar bütün MHP'liler de biliyor.. MHP'nin harekat kabiliyetini tamamen Sözlü'ye bağladığı bir ortamda, Hüseyin Sözlü'nün dışlanarak belirlenecek bir il başkanı ve yönetimi acaba görev sürelerini nasıl tamamlayabilecekler?..

Yanlış anlaşılmasın.. Bu satırların yazarı, Sözlü'yü belediye hizmetlerinden dolayı en çok eleştiren kişilerin başında gelmektedir.. Ancak, Hüseyin Sözlü'nün belediye çalışmalarındaki eksik, yanlış ya da hataları başka; MHP teşkilatlarının, MHP yönetilcilerinin Hüseyin Sözlü ile köprüleri atmaları başka..

Adana Büyükşehir Belediyesi, MHP'nin sahip olduğu iki büyükşehir belediyesinden biri.. Eleştirmemiz, kızmamız, Adana'nın MHP tarafından yönetildiği gerçeğini değiştirmez..

Yeni ağabey adaylarının Sözlü'yü dışlamaya kalkmaları, Adana'nın yönetiminin MHP'nin elinden uçup gitmesine neden olacaktır..

Eğer, MHP Adana'da erken ya da zamanında yapılacak ilk seçimlere güçlü bir şekilde girmek istiyorsa, MHP Teşkilatları ile başta Büyükşehir olmak üzere belediyeler, MHP'li yöneticiler Başkan Hüseyin Sözlü ile mutlaka diyalog ve iyi ilişkiler içerisinde olmaları gereklidir..

MHP Teşkilatları ve milletvekilleri ile Sözlü arasında uçurum oluşması, Adana'da yaşanacak hezimetin öncü, yaşanacak büyük depremlerin habercisi olacaktır..

Sözlü, Teşkilat ve milletvekilleri uyumu, önümüzdeki sonbaharda geleceğinin sinyallerini veren erken cumhurbaşkanlığı, genel ve yerel seçimlerde MHP'nin zafer yolundaki tek şansıdır.. Unutulmasın ki, Sözlü'nün belediye çalışmalarını eksik ya da yanlış bulup eleştirmek başka..

Sözlü'yü yok saymak, Adana'yı Sözlü'ye rağmen yönetmeye kalkmak başka… Birincisi aklın, ikincisi hırsın gereğidir.. Biz, aklın gösterdiği yoldan gidilmesini ümit ediyoruz…19 Mayıs 2017 Cuma 08:41

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/baskan-adayi-sozluye-de-sorulmali-1376.html