GEÇİCİ GÖREVLENDİRİLEN DOKTORLAR

Özcan Aladağ

Özcan Aladağ

Memleketin uzman doktorlara ihtiyacı var. Bir yerde kümelenmiş ve bir şekilde kendine yer bulmuş olan hekimlerin geçici görevle doktorun yetersiz olduğu ilçelere görevlendirilmesi nedense doktorlarda rahatsızlık yaratıyor! Son günlerde buna tanıklık ediyoruz.

Yıllarca alışmış doktor kardeşimiz bir yerde görev yapmaya. Örneğin bir ilçede branş olarak kendi branşından eksiklik hissedilen ilçeye geçici görevle görevlendiriliyor. Başlıyor kızılca kıyameti koparmaya… Gitmem diye başlıyor. Sonra yazısı çıkıp görevlendirilince de ‘falanca isim neden gitmiyor?’ sorusu ile ortalığı ayağa kaldırıyor.

Hekim olarak atandığı ilk gün duyduğu heyecanı yitirmiş onlarca uzman hekimlerde görülen bu hastalık da inanın insanlara yani hekim ihtiyacı olan şehrin insanlarına olumsuz olarak yansıyor. Hoş, hekim arkadaş için de kurulmuş düzeni bozmak, işini, ailesini veya ortamını kaybetmek (geçici süre ile de olsa) sıkıntısı hâsıl oluyor. Keşke her ilçede yeterli derecede uzman doktor olsa…

İzindi, rapordu, tayindi derken eksiklik oluyor elbette. Bu arada hep aynı isimleri sürekli olarak ilçelere geçici görevle görevlendirmek de çok doğru değil.

Bu konuda da adaletin sağlanması gerekiyor. Hakkaniyet ölçüsünde dönüşümlü olarak branşlara göre ilçelere görevlendirilmelerinin yapılması doğru olan bir karar ve uygulamadır. Bu arada Adana’ya yeni açılacak ve önümüzdeki günlerde hizmete girecek olan Şehir Hastanesi’nde hekimler ve diğer sağlık personelleri görev aldıklarında alacakları olan döner sermaye miktarının düşük olmasından dolayı şimdiden kara kara düşünmeye başlamışlar. Bunu da gördüm ve tespit ettim.

Devletin şehir hastanelerinin yönetimini özel sektöre veriyor olmasının da böyle bir sıkıntısı var işte. Bakalım hizmetler nasıl olacak? Beklenen performansı sağlayabilecekler mi?

Yoksa beş yıldızlı hastane yapmak çok önemli değil. Önemli olan içerisinde verilen sağlığın kalitesi ve başarılı olması…

Binaların güzelliği insanlara sağlık getirmiyor. Önümüzdeki günlerde şu döner sermaye konusunu da ele almak istiyorum.

Çünkü sağlıktaki en büyük sıkıntı para…

Yani parasız hiçbir iş olmuyor…



24 Mayıs 2017 Çarşamba 08:50

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/gecici-gorevlendirilen-doktorlar-1388.html