YENİ İŞÇİ ÇIKIŞLARI YOLDA

Şehmus Baysal

Şehmus Baysal

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın seçimlerden önce kamuoyu ile paylaştığı ve katıldığı yaygın televizyon kanalında söylediği ‘kimseyi işinden etmeyeceğiz’ cümlesinin ardından belediyede çalışanları işten çıkarmasını herkes nasıl yorumluyor bilemem ama benim açımdan ‘ya o sözü vermeyeceksiniz. Ya da verdiyseniz işçi çıkarmayacaksınız’ diyerek yorumlamam doğru olur.

Yakın tarihte Zeydan Karalar Beyin yeniden işçi çıkarmalarına başlayacağının ön bilgileri bizatihi kendisi tarafından telaffuz edilmeye başlanıldı. Sayın Karalar ‘belediyede 11 kişi çalışmalı. Gerisi fazla’ açıklaması ile yeni işçi çıkışlarının olacağının ön bilgisini böylelikle vermiş oldu.

Matematik yaparak belediyenin de mali durumunu ortaya koyarak böyle bir rakama ulaşmış Sayın Karalar. Kendisi konuyu böyle açıklıyor.

Bu demektir ki yaklaşık olarak 3 binin üzerinde fazla çalışan var Büyükşehir’de…

Kime göre?

Sayın Zeydan Karalar Beye göre. Yılbaşında sözleşmeli personellerin sözleşme süreleri bitiyor. Bu arada işten çıkardığı kişilere yasal imkân doğmasın diyerek de bir tek kişiyi işe almadı Sayın Karalar. Demek oluyor ki Yılbaşından sonra belediyede işçi çıkışları olacak.

Kimler çıkarılır? Buna da karar verecek olan Zeydan Karalar’ın kurduğu işçi ayıklama komisyonu üyeleri olsa gerekir. Ya da Zeydan Beyin önüne getirilip konulan listeye bakarak kendisinin ayıklamasıdır.

En nihayetinde belediye işçilerini kötü günler bekliyor. Yaklaşık son 5 aydır maaşlarını almakta zorluk çeken ve içeride alacakları bulunan işçiler zaten zor durumda iken bir de kapının önüne konulup tazminatları da para olmaması nedeniyle ödenemeyeceğinden Adana’yı ve işçileri kara günler bekliyor.

Yerel siyaset böyle bir şey. Biri işe alır, diğeri gelir çıkarır…

Kader mi?

Olmamalı…

İşçinin ekmeği ile oynanmamalı. İşe alanlarda yandaşlarını imkan yok iken işe alıp kadroları şişirmemelidir.

Ben bu yazımda Adana’yı kara günlerin beklediğini ve Yılbaşından sonra yeni işçi çıkarmalarına Adanalılar’ın hazır olmalarını istedim.

Bir adet hatırlatmada bulunalım ve işçilerin de Allah yardımcıları olsun diyelim.5 Ekim 2019 Cumartesi 08:59

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/yeni-isci-cikislari-yolda-3989.html