FESTİVALLER ŞEHRİ ADANA

Edibe Gülnar

Edibe Gülnar

Altın Koza, Portakal Festivali, Lezzet Festivali, Şalgam Festivali…

Her biri birbirinden etkin bir şekilde kutlanmak istenilen festivaller şehri oldu Adana. Her festivalin niteliği birbirinden farklı elbette. Konsept olarak da farklı yerde konumlandırılır her festival ayrı ayrı…

İçeriği fazlaca doldurulmayan festival anlamını yitiriyor. O vakit para harcanıp boşa giden festival olmaktan ileri gidemiyor yapılan etkinlik.

Tanıtım konusunda, işlevi konusunda ve altı doldurulamayan etkinlikler konusunda ‘yavan’ kalınınca ortaya çıkan sonuç güzel olmuyor.

Son Altın Koza etkinliği konusunda kimse memnun olmadı Adana’da. Yeterince amacına ulaşmayan ve insanların haberinin olmadığı bir etkinlik olarak belirdi önümüzde. Zeydan Karalar ve yönetimin ‘yapmış olmak adına yapılan bir festival’ diye gerçekleştirdiği Altın Koza bu haliyle tarihin tozlu sayfaları arasındaki yerini alacak.

Portakal Festivali ve Lezzet Festivali…

Elbette Altın Koza’dan tamamen ayrı bir niteliği var bu festivallerin. Dolayısıyla bu festivallerin ticari anlamda kente katkıları oluyor. Altın Koza gibi cepten yemeyi gerektirmiyor. Kentin esnafını, ticaret yapan tüm insanlarını ve halkı da kapsayan bir artıları ile kazanç getiren festivaller oluyor bu iki festival.

Lezzet Festivali’nde sunulan tüm ürünlerin değer fiyatlarının Adana ölçeğinde ucuz olmadığını ve halkın da fazlaca ucuz bularak koşmadığı bir festival olduğunu düşünüyorum. Satılan ürünlerin fiyatları yani ucuz değildi.

Sunum koşulları da kalabalık bir ortamda ‘ancak bu kadar olur’ niteliğindeydi.

Tanıtım açısından ne kadar yeterli oldu bilmiyorum ama kent dışından çok sayıda insan çeşidine rastlamadım ben bu Lezzet Festivali’nde.

Daha iyi olması adına yapılan gayretleri de önemsiyorum. Bu kadar büyük etkinlik elbette kolay dizayn edilmiyor.

Merkez Park içindeki bu sunumlu festivalde esnafın biraz da olsa yüzünün gülecek kadar alış veriş yapılıyor olmasını da kent adına önemsiyorum. Gelecek yıllarda içeriğinin zenginleştirilerek bu festivalin kapsamının da genişlemesini ümit ederek emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum.

 10 Ekim 2019 Perşembe 08:13

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/festivaller-sehri-adana-4002.html