ALTERNATİF CEMİYET VE ESENDEMİR’E DÜŞEN GÖREV

Özcan Aladağ

Özcan Aladağ

Adana’da ÇGC’nin karşısına alternatif cemiyet kurulması adına bir çalışma başlatıldığını öğrendim ve bu girişimin Adana’da birçok sıkıntıyı da beraberinde getireceğini düşünerek gelişmelerden gazeteci meslektaşlarımızı bilgilendirme ve ÇGC Başkanı Cafer Esendemir’e de bazı hatırlatmalarda bulunarak kendi görüşümü dile getirmek istedim.

Adana’da bugüne kadar alternatif cemiyet kurma adına girişimler oldu ve her defasında girişimlerde bulunanlar ezildi, yok oldu.

Adana, ikinci bir cemiyeti veya gazeteciler derneğini kaldırmaz.

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun kurucu üyesi olan Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’nin karşısına kurulmak istenilen cemiyet, TGF’yi devreden çıkarma adına yapılan bir girişimdir.

TGF’yi devreden çıkarmayı hedefleyen girişimin başında da Ak Parti Hükümetine yakınlığı ile bilinen Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı olan Nuri Kolaylı var.

Nuri Kolaylı’da yıllarca TGF’de görev almış bir kişidir. Nazmi Bilgin yönetimi ile çalışan Nuri Kolaylı,  Atilla Sertel karşısında seçim kaybedince ibreyi muhalefet yanına çevirmiş ve sonrası da Ak Parti Hükümetinden aldığı destekle yeni federasyon ve arkasından da konfederasyon kurma adına girişimde bulunmuştur.

Türkiye genelinde birçok ilde alternatif cemiyet kurmayı gerçekleştirip TGF’yi de böylelikle güçsüzleştirmiştir.

Şimdi aynı Nuri Kolaylı, Adana’ya el atmış. ÇGC üyesi olan sarı basın kartı sahibi bazı arkadaşlarla görüşen eski BİK Adana Şube Müdürü bir arkadaş ile birlikte Adana’da alternatif cemiyet kurma girişimine kalkışmışlar.
Yönetim kurulu üyelerini belirleyerek önümüzdeki günlerde kuruluş aşamasını da gerçekleştirecekler. Benim öğrendiğime göre yönetim listesini şimdiden oluşturmuşlar bile.

ÇGC Başkanı, halen TGF’nin genel başkan yardımcısıdır. Yani Cafer Esendemir, bugün güçsüzlendirilmek istenilen TGF’nin yöneticisidir.

Adana’da ikinci bir cemiyet kurulmasına ÇGC’nin ve TGF genel başkan yardımcısı ve ÇGC Başkanı Esendemir’in karşı çıkması ve buna göre de tavır alması gerekir.

Verilecek mücadele ÇGC çatısı altında verilip yanlışlıklar bu çatı altında düzeltilebilir. Elbette Cafer Esendemir’den ve ÇGC’nin yönetiliş anlayışından rahatsızlıklar var. Bunu saklamak bencillik olur. Bu demek değildir ki, bu sıkıntılar başka bir cemiyet kurularak aşılır.

Kongreler sıkıntıların aşılması adına bir vesiledir. Bu anlamda ÇGC Başkanı Esendemir’in bu oluşumdan haberi var ise derhal harekete geçmesi, yok ise de haberdar olması nedeniyle bu saatten sonra gereğini yapması, kendi üyelerinin ikinci bir cemiyet kurmalarının önüne geçmesi adına başkan olarak ‘Gereğini’ yapması gerekir.

Ben yeni oluşumda kimlerin yer alacaklarını öğrendim. Başkan Esendemir’in de özel işlerinden biraz cemiyete vakit ayırarak bu konuyla ilgilenmesi gerekir.

Adana’da ikinci bir cemiyet kurmak hayal olur.
Kuranlar da ortada kalır.
Biz hatırlatmış olalım ve Esendemir’i de görevi konusunda gereğini yapması için göreve davet edelim.

 27 Haziran 2016 Pazartesi 17:55

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/alternatif-cemiyet-ve-esendemire-dusen-gorev-928.html