KADİR GECESİ

Edibe Gülnar

Edibe Gülnar

Kadir gecesi denince en önemli gün gelir insanın aklına.

Herkes bir değişir bir şekilleşir ne oluyor diye bakarım. Allah Allah derim.

Dünün burnu havada gezenleri egolarına yenilmiş insanları küçük görenler sadece kendi nefislerini düşünen benciller topluluğuna ne olmuşta, bir günlük iyilik yetilerini kullanıyorlar.

Hiç inanmadığım bir şeydir bu özelliklerde olan insanlardaki samimiyet ve hoşgörü sadece aldatmacadır.

Oysa temiz yüreklerin paklanmış halleri her gün insanlık adına iyiliklerde bulunup fakirleri garibanları korur ve onları gözetler.

Ne kadar tezat durumların hallerini yaşıyoruz Müslümanlık âleminde. Ülkemize gelen Suriyelileri bile istemiyoruz ekonomimize sekte vurup ekmeklerimizi paylaştıkları için. Dünyadaki İslam’ın çocukları, kadınları, erkekleri hep eziyet çekmiyorlar mı? Bu kadar duyarsız kalan İslam Âlemi kalkmış Kadir Gecesinin önemini anlatıyor.

İslam anlatılmaz yaşanır ve iyilik adına yaşattırılır.

Hocalar Tv’lerde bilgilerini satıp şov yaparken onlara çoğu zaman şunu sorarım. Ne bilgisi? Kitabı sen mi yazdın? Sen mi uygulatılıyorsun herkese? Ülkemizde din simsarların din sömürücülerinin etkisinde kalanlar gerçekten yaşamın arka penceresinden bakamayanlardır.

Hangi dine mensup olursak olalım bir kere dine hizmet insanlığa hizmet şarttır. Basmakalıp sözlerle kendilerini şova çeviren kişiler sadece cehennemin dibinden kopmuş gelmiş iblislerdir. Başka dini benimseyenlere sen Cehennemliksin veya İslam kurallarına uymayanları sen Cehennemliksin diyen kişiler acaba Yaradan’ın hangi kurallarını hayatlarına adapte edebiliyorlar. Bu kadar yozlaşmış bu kadar yozlaşmış olmuş kişiler sadece dini kullanarak vaazlar verip halkı başka kesimlere düşman edebiliyorlar.

Ukala anlaşılmaz şeytan küspesi altında yoğunlaştırılmış din kültürünü yaşayanlar asla bana Müslüman’ım diyemez. Müslümanlık mantık dinidir. Temiz yürek, susan kalp, ruhunun Yaradan tarafından üflendiğini bilen asil bir ruh gereklidir. İyilik yaparken sessiz duru olmalıdır. Sevgiyi içimize alıp insanları sevemezsek neye yarar bu hayat? Merhametten yoksun sadece kendi çemberinde ihtişamı sevmek değildir hayat.

O zaman gökyüzündeki yıldızların ihtişamlığına bak. Onlar ışıklarını nasıl sunuyorlar Yeryüzüne Yaradan aşkına Hiç böbürleniyorlar mıydı, bizim sunduğumuzda Yaradan Aşkına olmalıdır. Başkasının lafını değil kendi görüntüsünü görmelidir. Gören gözlerdeki Hz. Muhammed Efendimizin gözleri olmalıdır. Hz. Ömer’in Adaleti. Yaradan’ın bize bahşettiği yaşamın özelliğini her doğan günün sabahında her batan güneşin ihtişamlığında kendimizi Yaradan’a adapte olmuş kullar olarak görmeliyiz. Kibirden uzak yaşamın tek hali Yaradan’ı yüreğinde hissetmek ve onu yaşamaktır. O bize şah damarımızdan daha yakın ve biz ona tabiyizdir.

Bunu unutmuş sadece namaz kılıp oruç tutmayı kendine adet edinmiş. Ama yüreğinde insanlığı silmiş kişiler kime hizmet ettiklerini bilmeden şeytanlaşmış ruhların esiridir. Yüreğinde Allah sevgisi olan damarlarında kanın akışında Rabbin yüceliğini taşıyan bu kadar sahtecilere karşı susan vicdanı apak. Merhamet dolu yüreğini ortaya koyan ben buyum, ben şuyum demeyen, fakirleri gözetleyen kimsenin hakkında hüküm vermeyen yargılamayan, insanız başımıza her şey gelebilir hayat bu diyebilen kişiler gerçek Müslümanlıktan anlayanlardır.

Hiç birimiz masum değiliz. Ne kadar masum kalabilirsek o kadar dürüst olmayı kendimize ilke edinmişsek dualarımız. Yaradan katında makbul değer bulur. Bu gecenin özelliğinde ülkemizin karanlık günlerden çıkması, kanın durması ,toplum sağlığımızın düzelmesi Bayrağımızın inmemesi, ülkemizin bölünmemesi, Ezanlarımızın susmaması , Şehitlerimizin nur içinde yatması adınadır serzenişlerim.

Hepimize sağlıklı huzurlu içimizde şeytan tohumlarının oluşmaması adına Kadir Gecemiz Mübarek ve hayırlara vesile olsun. Her geceyi Kadir, Her insanı Hızır bil. Kimin ne olduğunu bilemezsin.1 Temmuz 2016 Cuma 16:08

http://www.cukurovabarisgazetesi.net/yazar/kadir-gecesi-939.html