Bugün

Hayvancılık kan kaybediyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 10-20 büyükbaş hayvan bulunan ahırların büyük bölümünün artık boş kaldığına işaret ederek, hayvancılığın her geçen gün kan kaybettiğini söyledi.

01 Ağustos 2022 - 00:41

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 10-20 büyükbaş hayvan bulunan ahırların büyük bölümünün artık boş kaldığına işaret ederek, hayvancılığın her geçen gün kan kaybettiğini söyledi.

Gürer, ilçe, belde ve köy ziyaretlerini aralıksız sürdürüyor.  Esnaf, çiftçi, üretici ve vatandaşlarla birebir görüşerek sorunları birinci ağızdan dinleyen ve belirlenin sorunları, gündeme getiren Gürer, bu kez Ulukışla ilçesinde orta ölçekli bir hayvan çiftçiliğinde, hayvan yetiştiricisinin sorunlarını dinledi.

CHP Milletvekili Gürer’e tüm hayvan yetiştiricileri adına sorunlarını anlatan Ulukışlalı hayvan yetiştiricisi, başta yem fiyatlarındaki artış olmak üzere girdi maliyetlerindeki artışın sektörü ciddi oranda sıkıntıya soktuğunu belirtti. 

HAYVANLARA YEMİ KISMAK ZORUNDA KALDIK

Geçen yıl 75 ila 100 liraya aldıkların 50 kiloluk yemin torbasının bu yıl 345 liraya aldığını belirten  Murat Dündar, yem fiyatlarındaki artış nedeniyle hayvanlara yem vermeyi kıstığını ifade etti. Her bir hayvan için yaklaşık ortalama  20 kilo yem vermesi gerektiğini vurgulayan Dündar, sabah akşam ortalama  8 kilo yem verebildiğini, bunun da süt verimini düşürdüğünü kaydetti.

YEM FİYATLARINA YETİŞEMİYORUZ

Samanın  tonunun 1300 liraya, yoncanın ise 3 bin 500 liraya çıktığını söyleyen büyükbaş hayvan yetiştiricisi Murat Dündar, “Yeme güç yetmiyor. Verdiğimiz yemin yüzde 50’sini kendimiz ürettiğimiz halde çok zorlanıyoruz. Geçen yıl pancarın tonunu 420 liraya alan özel şeker fabrikaları, aynı pancarın küspesinin tonunu çiftçiye 1000 liraya sattılar. Bu sistemde hayvancılık yapmak gerçekten zor iş” dedi. 

1 LİTRE SÜTLE 1 KİLO YEM BİLE ALAMIYORUZ

Sütten kar sağlayabilmek için bir litre süte karşın 1 buçuk kilo yem alınabilmesinin baz alındığını hatırlatan üretici, “Mevcut koşullarda bir litre süte karşı 1 kilo yem bile alamıyoruz” diye konuştu. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yaptığı açıklamada, hayvancılık sektörünün her yıl biraz daha kan kaybetmeye devam ettiğini belirtti. 

AHIRLAR BOŞALIYOR

Küçük aile tipi işletmelerin büyük sorunlar yaşadığını anlatan  Ömer Fethi Gürer, 10-20 büyükbaş hayvan bulunan ahırların büyük bölümünün artık boş kaldığına işaret ederek, süt ineklerinin bile kesime gönderildiğine dikkat çekti. Gürer, hayvancılığın kırsalda küçük aile tipi işletmelerde yaygın yapıldığını yem ve diğer gider maliyetleri nedeni ile 10-20 aralığında çok sayıda  ahırın artık boş olduğunu belirtip orta boyutta işletmelerde sorunların etkisi ile hayvancılığı sürdürmekte zorlandığını ifade etti. CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, iktidarın hayvan ve et ithalatı ile çözeceğini varsaydığı sorunun giderler kısılarak ülke kaynaklarının doğru kullanılması ile aşılması olası olduğunu ifade ederek, “Hayvancılık zor bir iş, 24 saat emek ister. Bu işi yapanları korumak ve desteklemek gerekir. Ulusal Süt Konseyi girdileri dikkate alarak tavsiye fiyatını besiciyi mağdur etmeyecek biçimde güncellemelidir. Hayvancılık için verilen emek ve desteklerin heba olmaması için hayvancılığın sürdürülebilirliğini sağlamak adına başta yem olmak üzere girdi maliyetlerini düşürmeye yönelik önlemler alınmalıdır. Alanlarda görüyoruz; gebe, damızlık ve süt inekleri kesime gönderiliyor. Bu durum hayvancılıkta derinleşen krizin habercisidir” diye konuştu. 

GİRDİ MALİYETLERİNE MÜDAHALE EDİLMELİ

CHP Niğde Milletvekili Gürer’e, işletme ziyaretinde CHP Ulukışla ilçe Başkanı Hüseyin Toker ve Niğde Belediye Meclis Üyesi Erdal Aydoğan’da eşlik etti.

Gürer, hayvancılık sektörüyle ilgilenen yurttaşların, yem başta olmak üzere girdi maliyetlerinin düşürülmesi yönündeki taleplerini de yetkili kesimlere ulaştırmaya devam edeceklerini de  sözlerine ekledi.