Bugün

Çiftçinin kafası karışık

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Mazot, gübre, ilaç ve diğer girdi maliyetlerindeki yüksek artışa rağmen tarladan satılan ürün maliyetini zor karşılıyor. Bu durum üreticiye değil, aracıya yarıyor. Çiftçi arayış içinde ürün deseni değiştirerek hangi üründen zarar etmem arayışında’’ dedi.

18 Temmuz 2022 - 00:12
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Kaçak akaryakıt ele geçirildi
Kaçak akaryakıt ele geçirildi

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Mazot, gübre, ilaç ve diğer girdi maliyetlerindeki yüksek artışa rağmen tarladan satılan ürün maliyetini zor karşılıyor. Bu durum üreticiye  değil, aracıya yarıyor. Çiftçi arayış içinde ürün deseni değiştirerek hangi üründen zarar etmem arayışında’’ dedi.

 

Gürer, Niğde’de köy ve kasabalarda üreticileri de ziyaret ederek, sorun ve taleplerini dinledi.  Bölge de hububat ve patates üreticileriyle bir araya gelen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçi maliyetine zor satıyor. Vatandaş ise zam üstüne zam gelen ürünlerle sıkıntı yaşıyor” diye konuştu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer üreticinin dertlerini  dinledikten sonra yaptığı açıklamada şöyle dedi:

 “Mazot, gübre, ilaç ve diğer girdi maliyetlerindeki yüksek artışa rağmen tarladan satılan ürün maliyetini zor karşılıyor. Bu durum üreticiye  değil, aracıya yarıyor. Çiftçi arayış içinde ürün deseni değiştirerek hangi üründen zarar etmem arayışında. Son yıllarda farklı ürün ile hangi üründen maliyeti çıkarırım diye ürün  deniyor. Yaşanan  iklim sorunu da  üreticiyi mağdur ediyor. Bu yıl patates eken çiftçi birde aşırı yağışlarla ürününü zarar gördü ve  yeniden ekmek zorunda kaldı. Çiftçi ekim  yaptığı ürünü girdi maliyetlerinde artış  nedeniyle giderine göre değer ile ürün satmayı planlıyor. Çiftçi tarlada ürettiğinden kazanmayınca ürün deseni değiştiriyor. Çiftçiden tüccara  ürün çıkınca  fiyat artmaya başlıyor ve aracılar kar ediyor. Tüketici ve üretici sıkıntı yaşarken birileri geliri attırarak  işini sürdürüyor. Bu süreci düzenleyecek iktidar ise sorunlara seyirci. Çiftçiler için  kooperatifleşip ilaç, tohum ve gübre temini ile ürettiği ürünü doğrudan satacağı  şartların oluşturulması gerekli. Patates işlenmiş ve dondurulmuş ürün olarak katma değerli ürüne dönüştürülse sorunlar azalır.’’

500 LİRAYA DOLAN DEPO ŞİMDİ 3 BİN LİRAYA DOLUYOR 

Bu yıl aşırı yağışlar nedeniyle oluşan sel ve su baskınlarının patates tarlalarında ciddi hasar oluşturduğuna dikkat çeken  üretici Fikret Yıldız , “Ekili alanların yarısı sel nedeniyle ekiliyken çürüdü. Yeniden ekim yaptık. Maliyetkatladı. Gübre pahalı olduğu için yeniden gübre atamıyoruz. Önceki yıllara göre daha az alanda ekim yaptım. Traktörü tarlaya sürmeye korkuyoruz. Çünkü geçen yıl 500-600 liraya doldurduğumuz traktörümüzün deposunu bu yıl 2 bin 500- 3 bin lira arasındaki fiyatlara doldurabiliyoruz. Patateste tohum sorunu da yaşıyoruz. Tarlanın yarısı çürüdüğü için  yeniden ekim nedeniyle maliyetler de kurtarmıyor. İlaçlar çok pahalı, gübre çok pahalı. Gübre fiyatlarıuçtu. Bir önlemde alınmadı. Tarlanın sadece 3’tebirine gübre atabildik. O nedenle verim düşük olacak. Ayrıca geçmişe göre daha az alanda ekim yapabildik. 50 dönüm tarlanın 30 dönümüne ekim sağladık” dedi.

BÖYLE GİDERSE ÜRETİM AZALIR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise üreticilerin, büyükşehirlerde fiyatı 12 liraya kadar çıkan patatesin, bu şekilde zamlanmasının üreticiye bir katkısının olmadığını söylediklerini aktardı.

Patates ekiminin her geçen yıl biraz daha azaldığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  1999 yılında 6,5 milyon ton patates üretilen ülkemizde TÜİK tahminine göre bu yıl 5 milyon 100 bin ton patates yetişeceği ifade ediliyor. Nüfus 20 milyon artmış ancak 1 milyon tona yakın üretim azalmış, ekim sahaları da daralmış. Hububattan sonra en çok tüketilen gıda ürünü patatesti. 73 ilde patates yetişen ülkemizde böyle giderse patates üretiminin  düşmesi ile patates fiyatları dahada artacak. Çiftçilerimizin kafası karışık. Zarar etmeyeceği ürün arayışı içinde ki  bu da üretilen ürününrekolte  dengesini bozuyor” diye konuştu.

ÜRETİCİ TEDİRGİN 

Gübre fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle üreticilerin tarlaların ancak 3’te birine gübre atabildiklerini de aktaran CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Girdi maliyetlerinin yüksek olması ve sel suları nedeniyle sıkıntıya düşen üreticilerin bazıları ikinci kez ekim yapmak zorunda kaldı ama ne yazık ikinci ekimde üreticiler gübre kullanamadı. Bu çiftçiye destek sağlanmalıydı” değerlendirmesinde bulundu. 

CHP Milletvekili Gürer, sel nedeniyle tarlalarının büyük bölümü çürüyen ve ikinci kez ekim yapan üreticilerin, ÇKS ve TARSİM kayıtlarına bakılmaksızın zararlarının karşılanması ve gübre desteği sağlanması gerektiğini de sözlerine ekledi.