Bugün

Vatandaş İlaçların Yüzde 70'ine Fark Ödüyor

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanı Koca’nın, “Eczacılar vatandaşlardan ilaç fiyat farkı almayacak” sözlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

25 Temmuz 2022 - 11:43

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanı Koca’nın, “Eczacılar vatandaşlardan ilaç fiyat farkı almayacak” sözlerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi. İlaca yapılan zamla birlikte vatandaşın cebinden çıkan ilaç fiyat farkının daha da arttığını kaydeden Bulut, “Eczaneye gittiğinde vatandaş ilaçların yüzde 70’ine fark ödüyor. Zam öncesi 5 TL olan fiyat farkı 10 TL’ye çıktı. Vatandaş cebinden daha fazla para ödemeye başladı” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın eczacıları hedef gösteren “Eczacılar vatandaşlardan ilaç fiyat farkı almayacak” açıklamalarının aksine reçete üzerinde ilaçlardan fiyat farkı alındığını tek tek gösterdi.  Adana’da bir eczaneyi ziyaret eden Bulut, 2 yıldır Türkiye’de ilaç temin sorunu yaşandığını, bunun en somut göstergesinin de vatandaşın reçetesiyle eczaneye gittiğinde ilaçların tümünü tek bir eczaneden satın alamaması olduğunu belirtti. 

SAĞLIK BAKANI DOĞRUYU SÖYLEMİYOR

Vatandaşın reçetesini tamamlamak için eczane eczane dolaşmak zorunda kaldığını bildiren Bulut, “Son 2 yıldır bu sorun giderek büyüyor. Sağlık Bakanı bu sorunu ya görmezden geliyor ya da yalanlarla kamuoyunu yanıltıyor. Son olarak sağlık Bakanı, “İlaç firmaları, eczanelere vermesi gereken fiyat farklarını vermediği için eczacılar da vatandaşlardan ilaç fiyat farklarını alıyorlar. Ama biz zam yaparak bu ilaç fiyat farklarını bakanlık bünyesine aldık. Artık eczacılar vatandaşlardan ilaç fiyat farkı almayacak ya da çok cüzi bir oranda fiyat fark alacak” diye bir açıklama yaptı. Bu son dönemde görülen en büyük yalan” dedi.

ELİNDEKİ REÇETEYLE GÖSTERDİ

Vatandaş elinde reçeteyle eczaneye geldiğinde üç ayrı kalemde ödeme yapmak durumunda kaldığını söyleyen Bulut, şöyle devam etti: Bunlardan bir tanesi hasta katılım payı, ikincisi muayene ücreti, üçüncüsü de ilaç fiyat farkı. Gerçekten bakanın söylediği gibi bu son zamlarla bu fiyat farkları düştü mü kalktı mı ya da aksine arttı mı? Elimde bir reçete var en çok satılan ağrı kesicilerden birisi fiyatı 30 TL.  Buradan alınan fiyat farkı 10,75 kuruş. En çok satılan antibiyotiklerden birinin fiyatı da 32 TL. Buradan da 10 TL fiyat farkı alınıyor. İki ilaçta da üçte bir oranında fiyat farkı var.

İLAÇLARIN YÜZDE 70’İNDEN İLAÇ FİYAT FARKI ALINIYOR

CHP’li Bulut’un ziyaret ettiği eczanede yönelttiği “Zamlardan sonra fiyat farkı arttı mı, azaldı mı? sorusunu da eczacı şöyle yanıt verdi: “İlaç fiyat farkı arttı. Eskiden 5 TL aldığımız fiyat farkını 10,15 kuruş ilaç fiyat fakrı alıyoruz. Ortalama yüzde 70 oranında ilaçların hepsinde ilaç fiyat farkı var.