Başlığa bakarak, bu da nereden çıktı demek en doğal hakkınız. Ama doğrusu da bu. Adana Demirspor, son zamanlarda gördüğüm en istekli arzulu bir futbol oynayarak, kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmayan taraftar desteğini de arkasına alarak 18 ve 27 dakikalar arasında bulduğu birbirinden güzel 3 gol ile 10 dakikalık zaman diliminde rakibi Kasımpaşa’yı adeta sahadan silerek işi bitirdi.
Hatta biraz daha dikkatli olabilseler sonuç ilk yarıda daha da farklı olabilirdi. Nitekim gelişen organize ataklarda kaleci Günay’ın kurtarışları ve çizgiden çıkarılan pozisyonlarda bunların cabası oldu. David Akintola uzun bir aradan sonra ilk kez 2 gol atarak takımın galibiyetinde önemli rol oynarken, Yusuf Sarı bir gol ve asistle de göze batan isimler arasında yerini aldı.
Mavi Şimşekler, sahada rakibi Kasımpaşa karşısında futbol adına yapılabilecek her şeyi yaptı. Sağdan Svensson, soldan da Kevin Rodrigez ile güzel bindirmeler yaparken, defans bloğunda ise İki stoper Semih ve Morel’in uyumu dikkat çekiciydi. Onların önünde ise her zamanki gibi istikrar abidesi Stambouli ve Badu Ndiaye vardı. Forvet arkasında ise sağda Yusuf Sarı, solda ise Akintola, gol yollarında da Belhanda ve Cherif Ndiaye yer aldı. Bu kadro ile başlayan başarılı Teknik adam Vincenzo Montella’nın 4-2-2-2 sistemiyle oyunun hakimiyeti 90 dakika boyunca Adana Demirspor’da kalmasını sağladı.
Nitekim tam 5 gol atarak da bunu skora da yansıtmayı da bildi. Cherif Ndiaye’nin attığı gol önce Ofsayt gerekçesiyle iptal edildi. Ancak VAR’dan gelen uyarı ile gol geçerli sayıldı. Ayrıca penaltı pozisyonlarında da VAR’ın müdahaleleri yerinde oldu. İşte VAR bu gibi durumlar için her zaman takım ve renk gözetmeden görevini bu şekilde doğru yapmalı.
ADIM ADIM AVRUPA
Bu arada ev sahibi ekip Adana Demirspor bu galibiyetle iç sahada oynadığı 15 maçta 11 galibiyetle yenilmezlik serisini sürdürerek de büyük bir başarıya daha imza atmış oldu. Öte yandan ilk 11’de Teknik Direktör Montella, Onyekuru, Emre Akbaba ve Mert Çetin’e yer vermedi. Bu da dikkat çekiciydi. Buna rağmen, baskılı, tempolu bir oyununun ortaya konması ve bunu da rakibi Kasımpaşa’ya kabul ettirmesi önemliydi.
Bir sözümde başarılı kaleci Ertaç Özbir’e. Kimse bu eleştiri de nereden çıktı demesin. Ama sanırım aşırı güvenden olsa gerek. Bir libero gibi rakip ataklarda çok fazla öne çıkması dikkat çekiyor. Bunu önceki maçlarda da gördük. Ancak zaman zaman rakip ataklarında yapılan baskı sonucunda hata yapma ihtimali yüksek oluyor. Bu maçta da bir pozisyonda rakibe yakalandı ama hatasını çabuk telafi etti. Daha dikkatli olması ve topu çabuk uzaklaştırması gerekir diye düşünüyorum. Bence tek olumsuzluk vardı, oda oyuna giren Onyekuru’nun taraftarlar tarafından ıslıklanmasıydı. Taraftarlar kendi açılarından haklı olabilirler, ancak böyle bir durum hem oyuncuya hem de takıma zarar verir.
Son olarak ise Avrupa kupası için emin adımlarla yoluna devam eden Adana Demirspor, en yakın rakibi Başakşehir’in kaybetmesi sonucunda avantajı da elinde almış durumda. 51 puanla 4. Sıradaki yerini koruyan ve bir aksilik olmadığı takdirde de bu yıl Avrupa adaylarından en şanslısı durumuna geldi. Başkan Murat Sancak’ın özveri ile her an takımın yanında olması da başarıda büyük önem taşıyor. Son sözüm ise bundan sonraki karşılaşmalarda işi daha da sıkı tutup taraftar ile kenetlenerek, Avrupa kupalarında yer alması dileğiyle.