Türkiye nüfusu yaşlanıyor. Bunu ben değil TÜİK rakamları söylüyor. Yaşlı nüfus hem de Cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneleri gördü.
TÜİK verilerine göre, yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı, 1935'te yüzde 3,9, 1950 yılında yüzde 3,3, 1970 yılında yüzde 4,4, 2000 yılında yüzde 5,7 olarak hesaplandı. Bu oran 2010 yılında yüzde 7,2'ye çıkarken bu tarihten itibaren de yükselişini sürdürdü. 2020'de yüzde 9,5 seviyesine yükselen bu oran, geçen yıl yüzde 10,2'ye çıktı ve böylece Cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneyi görmüş oldu.
65 yaş ve üzeri nüfus, 2023'te 8 milyon 722 bin 806 kişi oldu. Geçen yıl yaşlı nüfusunun 3 milyon 880 bin 356'sının erkek, 4 milyon 842 bin 450'sinin kadın olduğu görüldü. Yaşlı nüfus artışındaki veriler bu şekilde. Yaşlı nüfus gerçekte sorunlarla birlikte artıyor.
Yoksulluk oranları incelendiğinde yaşlı nüfusun ekonomik açıdan zorluklarla karşılaştığı görülüyor. 2019 yılında yaşlı nüfusun yoksulluk oranı yüzde 14,2 iken, bu oran 2023 yılında yüzde 21,7 seviyesine yükselmiş. Bu durum ekonomik açıdan ne kadar zorlukta olduklarını gösteriyor. Emekli maaşları da yetersiz olan yaşlı nüfusun sağlık sorunları da artıyor. Yaşlılarımız sağlık masraflarını karşılamakta da zorluk yaşıyorlar.
Artan yaşlı nüfusumuzun yaşam kalitelerinin artırılması için çalışmalar yapılmalı ve bu çalışmalara da bir an önce başlanmalı.