Son günlerde ‘elimin tuzu yok’ diyerek başlayan cümleleri siyasiler söylemeye başladı. Malum, Mart 2019 seçimleri öncesinde adaylık için yola çıkanlar birbirlerine yönelik olarak bazı suçlamaları, aleyhte konuşmaları başlattılar.
Ardından da ‘elimin tuzu yok’ serzenişleri gelmeye başladı.
CHP’nin aday adaylarının ilçeler bazında isim olarak belirlenmesinin ardından o kadar çok siyasetçi varmış ki birbirlerini sevmeyen, öğrenince inanın hayretler içinde kaldım.
Bir dönem aynı safta mücadele edip bugün ‘düşman kardeşler’ konumuna gelenlerin çoğunlukta olduğunu gördüm ve buna da üzüldüm.
Dün yan yana bugün ise karşı karşıya…
Tamam, birbirini sevmeyebilirsiniz. Lakin bir yere talip olunca da birbiriniz arkasından olmadık sözler söylemeyin. Bakın işte böyle davranmanız yüzünden sizleri yazmak, eleştirmek zorunda kalıyoruz.
Çukurova Belediye Başkanlığı görevine talip olan isimleri şöyle bir irdelediğimde aktif olarak Adana siyasetinde görev alan, adından sıkça söz ettiren, basında sürekli gündem olmuş isimler bu koltuğa talip oldular.
Yani diğer belediyelerde bu kadar fazla aday adayı yok. Çukurova bu konuda şanslı mı? Yoksa şansız mı? Onu da zaman gösterecek derken, aday adayı olan isimlere yönelik karalama kampanyaları da son sürat devam ediyor.
Kedi ciğer meselesi mi? Yoksa başka bir şey mi bilmiyorum ama dün birbirlerine dirsek teması aralığında destekleri olanların bugün birbirlerinin gölgesine kurşun sıkıyorlar.
Siyasetin çirkinliği bu olsa gerek.
Çukurova’ya kadın elinin değmesi adına yola çıkan partinin emektarlarına varana değin başlatılan bu çirkin tezviratı bir kez daha kınamak gerekiyor. Herkesin de daha aklıselim düşünerek öncelikle partilerine zarar verir noktaya geldiklerini hatırlatıp dikkatli davranmalarını kendilerine salık vermemiz gerektiğine inanıyorum.
‘Elimin tuzu yok’ diyenlere bir başkası da aynı sözü o kişi için söyleyebilir.
Yani bu söz ‘göreceli’ bir kavramdır.
Her insana yakışmaz, üzerine yapışmaz.
Çukurova’da CHP’nin yükselişini hazmedemeyenlere de bir çift söz edelim.
‘Siyaset kazanma, başarılı olma, sonuca gitme yarışıdır. Kıskanmaya gerek yok. Çalış senin de olur…’
Kötü sözle de bir yerlere varılmaz…