Seçim öncesinde özellikle CHP’li belediyeler emeklilere yönelik mesajlar verip arkasından da bol keseden vaatlerde bulundular. Emeklilere yardım yapacaklarının sözünü veren CHP’li belediyeler şimdileri kara kara düşünmeye başladılar.
Elbette emeklilere yardımın yapılması kaçınılmaz hale geldi. Bunda hemfikiriz. Lakin belediyelerin içinde bulundukları mali durumlara bakıldığında bu yardımların yapılması da pek mümkün gözükmüyor!
CHP’nin bir başka partiden devir aldıkları veya CHP’li başka bir isimden devir aldıkları belediyeler, borç listelerini açıkladıklarında dudak uçuklatan borçlarının olduklarını kendileri beyan ediyorlar. Hatta daha ileriye giderek ‘bu borçla nasıl hizmet edeceğiz?’ diye düşünmeye başladılar.
Borçlarını ödemekte zorlanan belediyelerin emeklilere miktarı 5 bin lira da olsa yardımda bulunmaları nasıl olacak? Yönettikleri şehirlerdeki emeklilerin kaç tanesine bu yardımı yapacaklar? Yardım yaptıkları emeklileri nasıl belirleyecekler?
Bütün bunlar cevap bekleyen sorular olsa gerekir…
Bazı CHP’li belediye başkanları seçim öncesinde ‘belediye çalışlarının maaşı ben belediye başkanı olursan 35 bin lira olacak’ diyerek söz vermişlerdi. Bugün makam koltuklarına oturduklarında ‘ben belediyenin bu kadar borç yükü altında olduğunu bilmiyordum’ yaklaşımı ile vaatlerini bırakın yerine getirip 35 bin lira belediye çalışanına maaş vermeyi, mevcut zamsız maaşlarını dahi vermekte zorluk çekiyorlar.
Etrafımızdaki belediye çalışanlarına maaşlarını tam olarak yatıramayan belediyeler mevcut iken, bu başkanların emeklilere yardım sözlerinin de ben askıda kalacağını düşünüyorum.
En azından şimdilik öteleyecekler!
Bizim 10 bin lira maaş alan gariban emeklimiz de belediyelerin yardım yapacağını düşünerek beklentilerini yükselttiler.
Kurban bayramı öncesinde belediyelerin yardım yapacağını düşünen emeklilere meydanlarda söz veren belediye başkanları şimdilerde ‘EYLÜL AYINDA’ emeklilere yardım yapacaklarını söylemeye başladılar.
Aklın yolu birdir…
Yokluk ile varlık olmuyor. Seçim döneminde bol keseden harcanan belediye kaynaklarının faturasını ödemekte zorluk çeken belediye başkanlarının emekliler konusundaki sözlerinin askıda kalacağını en azından şu aşamada düşünüyorum.
Aksini iddia eden belediye başkanlarımız vardır elbette. Kurban bayramı öncesinde yönettikleri şehirlerdeki emeklilere yardım elini uzatacak olan belediye başkanlarının konuyla ilgili geniş açıklama yapmalarını da kendi adıma bekliyorum.
Bu vaatlerini yerine getirmeleri ‘göstermelik mi olacak’ yoksa gerçekten ayakları yere basan cinsten mi olacak?
Bunu test etmek çok zor değil...
Kurban bayramı öncesinde yaşayarak göreceğiz…