Renkler ve tonları…
Politikanın son günlerdeki tartışılan evreleri…
Kırmızı çizgiye sahip AK Parti ve koyu kırmızı çizgi hassasiyeti gösteren MHP…
AK Parti sözcüsü olan Ömer Çelik, ‘AK Parti’nin kırmızı çizgisi Sayın Cumhurbaşkanımızdır’ dedi.
Bu sözü söyler iken ‘herkes haddini aşmasın’ uyarısında bulundu.
Çelik’in bu sözlerine yanıt Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’den geldi.
Sözlü ise Çelik’e yanıt olarak ‘MHP’nin koyu kırmızı çizgisi de Devlet Bahçeli’dir’ dedi.
Yani sözlerine dikkat et, sen Devlet Bahçeli’nin muhatabı olamazsın uyarısında bulundu.
Sizin anlayacağınız Cumhur İttifakı’nda çatlak var. Bu çatlak da af konusu ile su yüzüne çıktı. MHP af konusunda ‘mutlaka çıkacak’ diye diretir iken AK Parti ise ‘hayır diretme olmaz’ diyerek MHP’ye karşılık verdi.
İşte başlayan kriz bir adet bundan ibaret.
Hoş, son günlerde Devlet Bahçeli yerel seçimlerde de ittifak yapalım diye çağrıda bulunuyor ama AK Parti ittifak konusunda sıcak bakmıyor. Kazanmasına kesin gözü ile baktıkları yerleri kaybetmek istemiyor. Bu sebepledir ki ayrışma başladı.
Belki de önümüzdeki günlerde sert rüzgârlar eserek fırtınalar kopacak. Tıpkı ittifak yapmadan önce kopan fırtınalar gibi…
Çelik ile Sözlü arasındaki polemiğe gelince…
Hüseyin Sözlü’nün ittifak konusundaki beklentisinin yükseldiği günlerde Ömer Çelik ile olan yakınlığının bugün olmamasının hatta aralarında sert rüzgarların esmesinin sebebi bana göre biraz da yerel ittifak konusundaki ayrışma…
Yerel seçimlerde ittifak sağlanmaz ve bu konu netleşir ise AK Parti ile MHP arasındaki polemiklerin haddi hesabı olmaz noktaya geleceğini düşünenlerdenim. Yani şimdilik ‘ya sabır’ çekiyorlar.
Birbirlerine katlanmak zorunda kalıyorlar.
Korkum odur ki ittifak konusu çatlar ise, ortadan kalkar ise eski defterleri, yeni defterleri açmalarda başlar. O vakit seyreyleyin siz meydanlarda olup bitenleri…
Böyle bir ortamdayız ve Hüseyin Sözlü ile Ömer Çelik arasındaki tatlı sert atışmaların varacağı noktayı az ya da çok tahmin ederek noktayı koyalım.
‘Ümit ederiz ki bu restleşme Adana’ya zarar vermez!’