Bugün okuyucularıma CHP’nin Çukurova Belediye Başkanı ve şuan itibariyle Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı olarak siyaset yapan Soner Çetin ile sohbetimizden bir kesit aktarmak istiyorum.
Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in ‘ilklere imza atmak benim işimdir’ diye başlayan cümlelerini dinler iken, bu kez yeni bir ilk olarak ne tür bir hizmet gelecek? diyerek kendimize sormamız da gerekiyordu. Ben de onu yaptım ve önemli buluşları merak etmeye başladım.
Başkan Çetin, yaşlılar için, kadınlar için tahsis ettiği yerleri ve hizmetleri sıraladı arkası arkasına. Bu hizmetlerini Ak Parti’nin bir şekilde değişik versiyonlarını yaparak kendi belediyelerinde uygulamaya koyduğunu ve bundan dolayı da mutlu olduğunu söyledi.
Bu arada tüm Türkiye’ye örnek olacak, herkesin gıpta ile bakacağı bir hizmetin alt yapısını tamamladıklarını anlatıp içeriği hakkında da bilgiler vermeye başladı. Bugüne kadar hiç düşünülmeyen bir çalışma olmuş Sayın Çetin’in ifadesine göre.
Ben de Başkan Soner Çetin’in bu izahatından sonra kısa bir araştırma yaptım. Anlattıklarının bilinirliği yok ve bu konuda da belediyelerin bir hizmet ürettiğine rastlayamadım. Böyle de olunca kim akıl etmiş ise güzel etmiş diyerek takdir etmek de bize düştü.
Şimdi bu önemli sır gibi saklanan hizmet nedir diye bana soracağınızı düşünüyorum. Lakin bu hizmet adına uzun uğraş veren belediyenin de hakkını teslim etmek adına kamuoyuna bu hizmeti açıklama hakkını hizmetin asıl sahibine yani Çukurova Belediyesi’ne bırakmak daha doğru olur diye düşündüm.
Kısa zamanda Adana ve Türkiye kamuoyu ile paylaşacaklar. Ülke ekonomisine de faydalı bir çalışma olacağı için önemsediğim bu hizmetten kısa bir ön bilgi vermek istedim okuyucularıma.
Hırslı ve iddialı olmayı seven bir kişilik olarak siyaset yapan Soner Çetin’in CHP içerisindeki dengeleri ve Ak Parti-MHP ittifakının yerel politikaya olan yansımalarını da düşünerek temkinli politika üretmeye çalıştığını, çizgisini de buna paralel olarak geliştirmeye çalıştığını kendi ağzından duyunca ‘yerel politika adına kartları yeniden karmışlar’ diyerek düşünme durumunda kaldım.
Soner Çetin ile sohbetimiz sırasında edindiğim intiba şudur ki, yerelde politika yapmak çok zor. Bu zorluğu aşmak adına da gerek parti içerisinde aday noktasına gelebilmek, gerekse de aday olduktan sonra diğer partilerin adayları olan rakiplerinizle ve o partilerin partiler arasındaki ittifaklarına göre hareket etmek gerekiyor.
Son siyaset koşullarını da iyi değerlendirmek derken asıl bunu kastettim.
Çetin’in Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na talip olması ideali sürüyor. Sürüyor sürmesine de hesaplarını da öylesine körü körüne yaparak balıklama atlama şeklinde yapmıyor.
Yani ince eleyip sık dokuyor…
Aklın yolu birdir… Soner Çetin’de bunu yapmaya çalışıyor.
Gördüğüm odur ki, CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı kim olursa olsun siyasi kurguyu iyi ve üretken politik zekasıyla hesaplayarak üstesinden gelen başarılı olacak. Çetin’den buna talip…
O, kendisinin de söylediği gibi zoru başarmak istiyor, ondan hoşlanıyor.
Siyasette hesapları tek yönlü yapmıyor Soner Çetin.
Ak Parti ve MHP’nin adaylarının kimler olacağı ve bu iki partinin nasıl bir yerel siyaset üretip ittifak stratejisini nasıl geliştireceklerini de hesap eden Soner Çetin, ‘Millet İttifakı’ birlikteliğini de yerelde oldukça geliştirmiş.
Bunu da örnekleriyle görme şerefine eriştik…
Yolu açık olsun diyorum.
Mart 2019 seçimlerinde çok değişken bir yerel siyaset yapısı göreceğiz.
Hazırlıklı olun efendim.