Pazartesi günü gazetemizin manşetinde ‘belediyelerin yaptığı asfaltı Enerji-SA kazarak bozuyor’ içerikli bir habere yer verdik.
Bir hafta önce Yüreğir Belediyesi’nin yaptığı asfalt yolun Enerji-SA tarafından kablo döşenmesi nedeniyle bozulduğunu fotoğraflarıyla haberimizde yer vererek ‘bu işe dur deyin’ çağrımızı dile getirmiş olduk.
Haberimizden sonra Enerji-SA yetkilileri bizlere ulaşarak konuyla ilgili bilgi aktardılar. Enerji-SA, 2023 yılı yatırım programlarını hazırlayarak önceden belediyeye bildirdiklerini kaydedip “Bahse konu Yüreğir ilçesi Yavuzlar Mahallesi 4070 Sokak yolu bozuk olması nedeniyle belediye gelen şikâyetleri de dikkate alarak biran önce yolu yapma yoluna gitmiştir. Bizim yatırım planında yer alan çalışmamızın bilinmesine rağmen yol yapımı halkın rahat ulaşım sağlanması amacıyla gerçekleşmiştir. Haliyle bizim orada çalışmamız gerektiğinden asfalt yapımı sonrasındaki çalışma bu şekilde gelişmiştir. Yapılan çalışma Enerji-SA açısından yatırım planı dâhilinde gerçekleşen bir olay olup, belediye açısından ise yolu bozuk olan sokak halkının daha fazla mağdur olmaması adına iyi niyet ölçüsünde biran önce asfalt dökülmesi yöntemiyle yapılan çalışmadır” şeklinde bizlere aktarıldı.
Öncelikle bu açıklayıcı bilgi adına teşekkür ederim. En azından bilgi sahibi olduk.
Yapılan çalışma her iki kurum açısından hizmet adına yapılan çalışma…
Aldık kabul ettik.
Lakin ortada bir yanlışlık var. Bu yanlışlık sonrasında kamu malında zararın oluşması söz konusu.
Yapılan uygulamaları aslında gelenek haline getirdiler kurumlar. Bunun da son bulması gerekiyor.
Bir yanlışlığı dile getirip en azından yetkili mercilere ‘bundan sonra dikkatli olun’ uyarısında bulunmuş olduk.