Siyaseti okumak çok zor olmuyor CHP için…
Beklenen tüm siyasi gelişmeleri harfiyen yerine getiren Cumhuriyet Halk Partisi, 36. Olağan kongresinde beni yanıltmadı.
Kongre öncesinde Kemal Kılıçdaroğlu lehinde yazılan delegelerle Kılıçdaroğlu’nun yeniden genel başkan seçileceğine işaret edip bu yapılanmanın da en fazla CHP’ye zarar verdiğine işaret ettim.
Ve CHP’nin Türkiye’yi kucaklayamadığını, Türkiye partisi olamadığını ve bunun sonucu olarak da sürekli olarak yüzde 25’lerin etrafında dolanıp durduğunu söyleyen kişiler olarak bizlerin eleştirilerinin dikkate alınmayacağını bildiğimiz halde okuyucularımızı bu anlamda bilgilendirmek istedik.
Herkes cebine çalışıyor!
Herkes, siyasi ikbali için uğraşıyor. Ve kazananlar, kaybedenlere ‘altta kalanın canı çıksın’ diyerek yaklaşıyor.
Siyasi erki elinde bulunduran güçler, adına ‘cesaret ve adalet kurultayı’ dedikleri kurultayda cesaretten uzak, adalete ise hiç yaklaşmayan bir kurultay ile ‘ülkeyi yönetmeye talibiz’ diyerek kendi kendilerini kandırıyorlar.
CHP’nin delegeleri hep okumuş aydın insanlar ya… Her şeyin iyisini bilirler… Demokrasinin yılmaz savunucularıdır… İnsan hakları denilince kimseye söz hakkı bırakmazlar…
Lakin gelin görün ki cesaretten yoksun delege, Kemal Kılıçdaroğlu’na 1081 imza verip genel başkan adayı yapar. Oy kullanmaya gelince bu cesaretli arkadaşların sayısı 790’a düşer…
Nerede 291 cesaret yoksunu delege…
Hani korkmazlardı ya…
Adalet derler, adil olmayan yöntemlere başvurup kongrelerini yaparlar. Çıkan sonucu da ‘demokrasinin zaferi’ olarak görürler.
CHP, İzmir’de 1 milyon 264 bin oy almış bir parti. Ve bu oy oranına göre kurultay delege sayısı 47.
Sıkı durun, Manisa, Isparta, Mersin, Muğla ve Kocaeli’de CHP’nin aldığı toplam oy 1 milyon 173 bin. Kurultay delege sayısı 84…
Edirne’de CHP 150 bin oy almış, kurultay delegesi 4.
Bingöl’de bin oy almış ve kurultay delege sayısı 5…
Delegelere hâkim olan arkadaşlar da ne ister iseler o oluyor CHP’de…
Alın size cesaret, alın size adalet…
Onun içindir ki ne kel, ne de fodur bu CHP…
Çeşitli defalarda yazdığım yazılarda ‘CHP’ye yazık oluyor’ diyordum. İnanın bu dakikadan sonra bu CHP adına yazık oluyor demeyeceğim. Kendi gözlerini kendileri çıkarıyorlar. Bana da yazık oluyor demek biraz zul gelmeye başladı.
Bu kongreden, bu yapılanmadan, bu oluşumdan adını siz ne koyar ise koyun kimse memnun değil. Ancak herkes suskun. Herkesin bir hesabı var.
Dolayısıyla da ortaya çıkan sonuç CHP’nin yüzde 25 ile devam etmesine zemin hazırlıyor.
Böyle CHP’ye böyle sonuç…
Yüzde 25 ağızlarına da, yüzlerine de fazla…
Sonrasında çıkıp hamasi nutuklar ile bu seçmenden oy istemesinler.
Önce kendilerine bir çeki düzen versinler.
Koca partinin düştüğü hallere bakar mısınız?
Emekliliğinden sonra ‘Gandi Kemal’ olarak büyük umutlar ile genel başkan yapılan Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve CHP’nin neden başarılı olamadığını artık anlamak için bilmem ne olmaya gerek yok.
Maymun gözünü açtı…
Türk halkı da hak edene hak ettiği değeri veriyor.
Bir adet durum tespiti idi bizimkisi… Alınan üzerine ne kadar alınacak kıssadan hissesi var ise alınsın diyoruz ve yine de CHP’nin kurultayının kendilerine hayırlı olmasını temenni ediyorum.